Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  UNICEF: 11 milionë fëmijë në Jemen varen nga ndihmat humanitare

  FrontOnline
  26 Mars 2023

  Njëmbëdhjetë milionë fëmijë varen nga ndihma humanitare në Jemenin e shkatërruar nga lufta, sipas agjencisë së fëmijëve të Kombeve të Bashkuara, UNICEF.

  Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, siç njihet zyrtarisht organizata, paralajmëroi se 2,2 milionë vajza dhe djem jemenas vuajnë nga kequshqyerja dhe se pa kundërmasa të menjëhershme, rreziku do të rritet më tej.

  ”Më shumë se 540 000 fëmijë janë aq të kequshqyer saqë jeta e tyre është në rrezik të menjëhershëm nëse nuk trajtohen”, tha UNICEF.

  Jemeni, në skajin jugor të Gadishullit Arabik, është shkatërruar prej vitesh nga lufta civile midis një aleance ushtarake të udhëhequr nga Arabia Saudite dhe rebelëve Houthi të mbështetur nga Irani.

  Të dyja palët kanë qenë në luftë që nga viti 2014, kur Houthi-t morën nën kontroll kryeqytetin Sana’a dhe qytete të tjera, duke bërë që anëtarët e qeverisë të largoheshin nga jugu.

  Në mars 2015, Arabia Saudite nisi një koalicion ushtarak për të forcuar forcat qeveritare ndërsa Houthis përparonin në selinë e përkohshme të qeverisë, Aden.

  Vitin e kaluar, Kombet e Bashkuara ndërmjetësuan një nga qetësimet më të gjata në luftën me një armëpushim midis prillit dhe tetorit.

  Sipas UNICEF-it, tetë vjet luftë civile kanë çuar në kolapsin e ekonomisë dhe rrjedhimisht të furnizimit bazë të popullsisë, duke shkaktuar një krizë shkatërruese humanitare në vend.

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...
  Të tjera
  Vip30 Maj 2023
  Albina Kelmendi duket se do e prekë sërish skenën e “Eurovizionit”. Ajo ka zbuluar se ka marrë disa oferta prej shteteve pjesëmarrëse...
  Lajme30 Maj 2023
  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se nuk kanë raport zyrat nëse është ndërprerë mësimi në komunat...
  Lajme30 Maj 2023
  Eurodeputeti dhe kryetari i Partisë së Gjelbër Europiane, Thomas Waitz ka thënë se përshkallëzimet e fundit në veri janë “rezultat i viteve...
  Kronika30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur pa shenja jete një burrë në banesën e tij në Fushë Kosovë. Në vendin...
  Lajme30 Maj 2023
  Janë ndaluar për 48 orë dy nga pesë të arrestuarit e mbrëmshëm për sulme me mjete shpërthyese ndaj ushtarëve të KFOR0-it, policisë...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.