×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ukraina përpiqet të mbajë frontin lindor teksa rusët avancojnë në qytete

  FrontOnline
  19 Maj 2024

  Për komandantin ukrainas të armëve Oleksandr Kozachenko, municioni i shumëpritur i SHBA-së nuk mund të vijë aq shpejt sa ai dhe shokët e tij përpiqen të ndalojnë sulmet e pamëshirshme ruse.

  Howitzeri M777 i njësisë së tij, i furnizuar nga ShBA-ja, i cili dikur hidhte 100 predha në ditë ndaj armikut, tani shpesh reduktohet në më pak se 10.

  “Është një luks nëse mund të gjuajmë 30 predha”.

  Amerika thotë se po dërgon municion dhe armë në Ukrainë pas miratimit të vonuar të një pakete ndihme prej 61 miliardë dollarësh nga Kongresi muajin e kaluar.

  Sulmuesit me Brigadën e Artilerisë së Veçantë 148 të Kozachenkos dhe Brigadën e 43-të të Artilerisë, të dy në rajonin e Donetsk, thanë se ishin të dëshpëruar për më shumë fishekë 155 milimetra për topat e tyre perëndimore, të cilat u kishin dhënë atyre një avantazh ndaj Rusisë më herët gjatë luftës.

  Forcat e ringjallura ruse, të cilat janë dukshëm më të mëdha se numri i mbrojtësve ukrainas, kanë kryer sulme të shumta në të gjithë rajonin lindor të Donbasit muajt e fundit dhe përgjatë kufirit verilindor të vendit javën e kaluar.

  Nxitja ka shënuar një pikë kthese në konfliktin e shkaktuar nga pushtimi i plotë i Rusisë më shumë se dy vjet më parë, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.

  KEDS njofton për punime në rrjet, në këto komuna do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Qershor 2024
  Pasi ka marrë zyrtarisht votimin e Kuvendit, Hristjan Mickoski ka zhvilluar një takim ceremonial me Talat Xhaferin, i cili i ka dorëzuar...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Të tjera
  Vip24 Qershor 2024
  Gabriela Arapi dhe Ilnisa Agoli janë përballur në “Top Arena” me njëra-tjetrën, ku janë sqaruar edhe për deklaratën që ka bërë ish-konkurrentja...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, priti sot në një takim lamtumirës ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Carin Lobbezoo. Në njoftimin e lëshuar...
  Lajme24 Qershor 2024
  Në fillim të këtij muaj patën filluar renovimet e sallës plenare të Kuvendit të Kosovës. E që nga ajo kohë nuk ka...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se nga e marta mund të ketë grevë të punëtorëve...
  Lajme24 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, rreth takimit të së enjtes të Nivelit të Lartë në Bruksel...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në Luksemburg, ka marrë pjesë në takimin e rregullt të Ministrave...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.