×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ukraina paralajmëron për një luftë më të gjerë përpara votimit të ndihmës nga SHBA

  FrontOnline
  18 Prill 2024

  Kryeministri i Ukrainës ka thënë se do të ketë një “Luftë të Tretë Botërore” nëse Ukraina humb konfliktin e saj me Rusinë, pasi ai i kërkoi Kongresit të SHBA të miratojë një projekt-ligj për ndihmën e huaj të ngecur prej kohësh.

  Denys Shmyhal shprehu “optimizëm të kujdesshëm” se ligjvënësit amerikanë do të miratonin masën e kontestuar ashpër, e cila ka 61 miliardë dollarë (49 miliardë £) të destinuara për Kievin.

  Dhoma e Përfaqësuesve do të votojë për paketën këtë të shtunë.

  Propozimi përfshin financim për Izraelin si dhe Indo-Paqësorin.

  Duke folur për BBC në Uashington DC të mërkurën, kryeministri Shmyhal tha për ndihmën e SHBA-së për sigurinë: “Këto para na duhen dje, jo nesër, jo sot”.

  “Nëse nuk mbrojmë… Ukraina do të bjerë”, shtoi ai. “Pra, sistemi global, global i sigurisë do të shkatërrohet… dhe e gjithë bota do të duhet të gjejë… një sistem të ri sigurie.

  “Ose, do të ketë shumë konflikte, shumë lloje të tilla luftërash, dhe në fund të fundit, kjo mund të çojë në Luftën e Tretë Botërore.”

  Kjo nuk është hera e parë që Ukraina lëshon një paralajmërim kaq alarmues për pasojat e humbjes së saj të mundshme.

  Vitin e kaluar, presidenti Volodymyr Zelensky tha se nëse Rusia fitonte konfliktin, ajo mund të pushtonte Poloninë, duke shkaktuar Luftën e Tretë Botërore.

  Por zyrtarët e Kremlinit i kanë tallur pretendime të tilla si frikësime perëndimore. Muajin e kaluar presidenti Vladimir Putin hodhi poshtë sugjerimet se Rusia një ditë mund të sulmonte Evropën Lindore si “të pakuptimta”.

  Ukraina mund të përballet me humbjen në vitin 2024. Ja si mund të duket kjo

  Ligjvënësit do të votojnë së shpejti për ndihmën e ngecur në Ukrainë

  Rusia nuk ka sulmuar kurrë një vend brenda NATO-s, i cili përfshin Poloninë. Pakti i mbrojtjes kolektive i NATO-s do të thotë se një sulm ndaj një anëtari përbën një sulm ndaj të gjithëve, transmeton Klankosova.tv.

  Në intervistën e së mërkurës, kryeministri Shmyhal u pyet në lidhje me një pretendim të fundit nga kryetari republikan i Dhomës së Punëve të Jashtme Michael McCaul se anëtarët e partisë së tij po “infektoheshin” nga propaganda ruse.

  Shmyhal tha: “Ne duhet të kuptojmë se dezinformimi dhe propaganda po ndikon këtu në Shtetet e Bashkuara në shumë njerëz, në Bashkimin Evropian në shumë njerëz, si në Ukrainë.”

  Opozita nga krahu i djathtë i Partisë Republikane ka bllokuar ndihmën e mundshme për Ukrainën për muaj të tërë.

  Disa nga ata ligjvënës kanë kundërshtuar dërgimin e dhjetëra miliarda dollarëve në ndihmë jashtë shtetit, pa kaluar më parë fondet për sigurinë kufitare SHBA-Meksikë.

  Këta konservatorë gjithashtu kanë hedhur poshtë si shpifje çdo sugjerim se ata mund të jenë mashtrues të Kremlinit.

  Presidenti amerikan Joe Biden tha në një deklaratë të mërkurën se do ta nënshkruante paketën në ligj menjëherë pasi të miratohej nga Kongresi “për t’i dërguar një mesazh botës: Ne qëndrojmë me miqtë tanë”.

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën 8 persona mbetën të plagosur mbrëmjen e kësaj të shtune në Durrës, pasi u përfshinë në një aksident masiv. Ngjarja...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...
  Lajme25 Maj 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në kuadër të vizitës zyrtare në Uashington D.C mbajti një ligjëratë...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se me ftesë të Federatës së Çiklizmit të Kosovës dhe grupit...
  Sport25 Maj 2024
  Është mbyllur xhiro e fundit e Superligës së Kosovës në futboll, ku Ballkani e ka mposhtur Prishtinën, ndërsa Gjilani e ka siguruar...
  Vip25 Maj 2024
  Nora Istrefi dhe Robert Berisha kanë vite që janë ndarë. Por se si qëndron raporti i tyre në ditët e sotme, e...
  Lajme25 Maj 2024
  Në vazhdën e takimeve me kongresistë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shefja e diplomacisë kosovare Donika Gërvalla është pritur në takim...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.