Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ukraina njofton shkatërrimin e raketave ruse në Krime

  FrontOnline
  21 Mars 2023

  Një eksplodim në veri të Krimesë së aneksuar ka shkatërruar raketat ruse që po transportoheshin me tren, njofton ministria ukrainase e mbrojtjes.

  Kryetari i instaluar nga Rusia i qytetit Dzhankoi tha se kjo zonë është sulmuar nga dronët, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv.

  Ukraina ishte ajo që njoftoi për eksplodimet, por natyrisht, nuk ka thënë haptas se qëndronte prapa sulmit. Nëse konfirmohet ky do të ishte një sulm i ushtrisë së Ukrainës në Krime, e cila është aneksuar nga Rusia në vitin 2014.

  Rusia ka pasur sulme të mëparshme në Krime, por në rastet e shumta, përgjegjësinë e ka marrë Ukraina ose ajo është fajësuar nga sabotimi guerril.

  Gjithashtu, nëse ky sulm konfirmohet, nënkupton që kapaciteti i forcave ajrore ukrainase për të shkatërruar dronët është rritur.

  Deri tash, Krimea është dukur kryesisht jashtë rrezes së raketave ukrainase. Por ky sulm tregon se një dron të paktën mund të arrijë më thellë pas linjave ruse sesa mendohej më parë.

  Shpërthimet “misterioze” shkatërruan raketat ruse Kalibr-NK, të destinuara për përdorim nga flota ruse e Detit të Zi, tha inteligjenca e mbrojtjes ukrainase. Raketat Kailbr janë përdorur gjerësisht në sulmet ndaj qyteteve dhe infrastrukturës së Ukrainës muajt e fundit.

  Një raport i pakonfirmuar nga një banor i cituar në TV ukrainas foli për “bombardimet” që vazhduan për 30 minuta, duke lënë një pjesë të Dzhankoi pa energji elektrike. Shpërthimet “vazhdojnë procesin e çmilitarizimit të Rusisë dhe përgatitin gadishullin ukrainas të Krimesë për de-okupim”, tha ministria e mbrojtjes.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një sondazh tregon rënie rekord të shkallës së qytetarëve që janë të kënaqur me qeverinë në Gjermani dhe se 1 në 5...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ukraina e kupton se është “e pamundur” të bashkohet me NATO-n derisa të përfundojë lufta, tha presidenti i saj. Volodymyr Zelenskyy tha...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal (MAPL), Elbert Krasniqi, në seancën e Kuvendit të Kosovës, ka bërë të ditur se dy kryetarët...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, është takuar me ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier. Ai tha se raportet e Kosovës me ShBA-në...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka folur në seancën e veçantë në Kuvend, e cila është thirrur për...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mundur ta “fusë...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s do të jetë nesër në Ankara për ceremoninë e betimit të Recep Tayyip Erdogan, i cili u...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.