×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turqia thotë se e ka zënë motrën e liderit të ISIS-it

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  Autoritetet turke kanë thënë se e kanë arrestuar motrën e liderit të vrarë të ISIS-it, Abu Bakr al-Baghdadi, dhe se është duke e marrë në pyetje atë, bashkëshortin e saj dhe vajzën e tij, të cilët gjithashtu janë arrestuar.

  Një zyrtar i lartë turk i tha agjencisë “Reuters” se Rasmiya Awad, 65 vjeçe, u arrestua të hënën gjatë një operacioni afër qytetit verior sirian, Azaz, i cili kontrollohet nga forcat turke. Raportohet se në momentin e arrestimit ajo ka qenë e shoqëruar nga pesë fëmijë.

  “Shpresojmë se do të nxjerrim shumë informata të inteligjencës nga motra e Baghdadit sa i përket rrjetit të brendshëm të ISIS-it”, tha ky zyrtar.

  Ka pak informata të pavarura në lidhje me motrën e Baghdadit dhe agjencia e lajmeve nuk ka arritur të vërtetojë nëse gruaja e arrestuar është saktësisht personi për të cilin pretendon Turqia.

  Megjithatë, Fahrettin Altun, drejtor i komunikimit në zyrën e presidentit turk, tha se ky arrestim është një shembull tjetër i suksesit të operacioneve turke kundër terrorizmit.

  Baghdadi e vrau veten muajin e kaluar pasi u rrethua nga forcat speciale amerikane në një tunel ku ishte duke u fshehur në veri të Sirisë. ISIS-i e ka konfirmuar vdekjen e tij dhe është zotuar se do të hakmerret kundër Shteteve të Bashkuara.

  Ky grup njoftoi se në pozitën e liderit tashmë e ka caktuar një person të quajtur Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi, shkruan “The Guardian”./Front Online/

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.