×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump këshillohet ta përdorë ligjin ushtarak për ta përmbysur fitoren e Bidenit

  FrontOnline
  20 Dhjetor 2020

  Në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë është zhvilliar një takim i zjarrtë me tone të larta ndërmjet Donald Trump, avokatit Sidney Powell dhe klientit të tij, ish-këshilltarin e sigurimit kombëtar, Michael Flynn, të cilët i kanë sugjeruar presidentit të SHBA-së ta përdorë ligjin ushtarak për ta ndaluar hipjen në fron të Joe Bidenit.

  Flynn kishte sugjeruar në fillim të kësaj jave që Trump mund të përdorte ligjin ushtarak si pjesë e përpjekjeve të tij për të përmbysur zgjedhjet që ai humbi ndaj Presidentit të zgjedhur Joe Biden – një ide që lindi përsëri gjatë takimit në Zyrën Ovale. Nuk ishte e qartë nëse Trump e mbështeti idenë, por të tjerët në dhomë e kundërshtuan me forcë dhe e rrëzuan atë.

  Takimi u raportua për herë të parë nga New York Times. Ndihmësit e Shtëpisë së Bardhë që morën pjesë në takim, duke përfshirë shefin e stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadoës dhe këshilltarin Pat Cipollone, gjithashtu u tërhoqën fort, pas sugjerimit të emërimit të Poëell si një këshilltar i posaçëm për të hetuar pretendimet për mashtrim të votuesve, vetë administrata e Trump ka hedhur poshtë (ose, si duket më e realizueshme, duke e punësuar atë në administratë për një lloj roli hetues). Poëell i ka përqendruar konspiracionet në makineritë elektronike të votimit dhe ka hedhur idenë që një këshilltar i veçantë të inspektojë makineritë për të metat.

  Një ide tjetër që qarkulloi në takim ishte një urdhër ekzekutiv që do të lejonte qeverinë të hynte në makineritë e votimit për t’i inspektuar ato.

  Një person e përshkroi takimin si “të shëmtuar” pasi Poëell dhe Flynn akuzuan të tjerët për braktisjen e Presidentit ndërsa ai punonte për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve. “Ishte shumë situatë e rëndë, ai u nxeh pasu u kundërshtua nga shumë vetë brenda zyrës Ovale”, tha një nga burimet.

  Një nga burimet përshkroi një ndjenjë të përshkallëzimit të shqetësimit midis ndihmësve të Trump, madje edhe atyre që kanë tejkaluar polemikat e tij të mëparshme, në lidhje me hapat që ai mund të ndërmarrë më tej ndërsa mandati i tij përfundon.

  Menjëherë pas atij takimi, stafi i fushatës së Trump mori një memo nga ekipi ligjor i fushatës, ku i udhëzonte ata që të ruajnë të gjitha dokumentet në lidhje me Dominion Voting Systems dhe Poëell mbetet në pritje të proceseve gjyqësore të mundshme nga kompania kundër avokatit pro-Trump.

  Memorandumi, i shikuar nga CNN, i referohet një letre që kompania Dominion që menaxhon votimin elektronik i dërgoi Poëell këtë javë duke kërkuar që ajo të tërheqë akuzat e saj dhe udhëzon stafin e fushatës të mos ndryshojë, shkatërrojë ose hedhë shënime që mund të ishin të rëndësishme.

  Një ndarje serioze e brendshme është formuar brenda fushatës së Trump pas zgjedhjeve me tensione në nivelin më të lartë midis këshilltarit të përgjithshëm të fushatës,

  Matt Morgan, i cili dërgoi Memo të shtunën dhe avokatit të Trump Rudy Giuliani. Megjithëse fushata dikur ishte distancuar nga Powell, Trump u ka bërë thirrje njerëzve të tjerë të luftojnë si ai.

  Ai ka kërkuar më shumë njerëz që bëjnë argumente të saj, të cilat shpesh janë të pabaza dhe të mbushura me teori konspirative, në televizion

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq, ka zhvilluar një bisedë me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Serbi, Edward...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kurrë dora ime nuk qohet ta votojë një koalicion me kryeministër Albin Kurtin. Mund të votoj çfarëdo koalicioni me Bedri Hamzën kryeministër....
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.