×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump kërkon pauzë të Gjykatës Supreme në çështjen zgjedhore të 2020-ës

  FrontOnline
  13 Shkurt 2024

  Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, i ka kërkuar Gjykatës Supreme të pezullojë vendimin e gjykatës më të ulët që ai nuk ka imunitet presidencial nga ndjekja penale.

  Ai kishte pretenduar në çështjen e tij për ndërhyrje në zgjedhje se nuk mund të gjykohej për akte të kryera si president.

  Tre gjyqtarë të gjykatave më të ulëta nuk u pajtuan, duke vendosur se ai mund të ndiqet penalisht si çdo qytetar tjetër. Por avokatët e Trumpit thanë se ai nuk duhet të gjykohet gjatë fushatës zgjedhore.

  “Kryerja e një gjyqi penal njëmujor të Presidentit Trump në kulmin e sezonit zgjedhor do të prishë rrënjësisht aftësinë e Trumpit për të bërë fushatë kundër Presidentit Biden”, shkruajnë avokatët e Trumpit në dosje, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

  Gjykata e Lartë tani do të vendosë nëse do të pezullojë vendimin për të lejuar Trumpin të apelojë.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian ka miratuar të enjten një rezolutë për procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), përmes së cilës kërkoi që ky...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian (PE) ka thënë në një rezolutë që e miratoi të enjten se besueshmëria e Bashkimit Evropian (BE) dëmtohet nga mungesa...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për një kohë shumë të gjatë është aluduar e akuzuar se “komisarja” e fortë e Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, Dejona Mihali, qëndron...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare, pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Vip29 Shkurt 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, ka shokuar opinionin me deklaratat e saj të fundit, duke bërë akuzat e rënda për dhunë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.