×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump e krahason veten me Alexei Navalny

  FrontOnline
  21 Shkurt 2024

  Donald Trump në një interviste me Fox News ka krahasuar problemet e tij ligjore me persekutimin e figurës së opozitës ruse Alexei Navalny, i cili vdiq në burg javën e kaluar.

  Gjatë intervistës, ish-presidenti amerikan tha se Navalny ishte “një njeri shumë i guximshëm” që ndoshta nuk duhej të kthehej në Rusi, por nuk e fajësoi Putin për vdekjen e papritur të liderit të opozitës ruse.

  Trump kundërshtoi gjobën prej 355 milionë dollarësh në një gjyq për mashtrim në Nju Jork, duke thënë se “është një formë siç vepruan me Navalny”.

  “Është një formë e komunizmit apo fashizmit”, shtoi ai.

  Por në asnjë moment gjatë intervistës, ai nuk përmendi Putinin.

  “Ai ishte një djalë shumë i guximshëm sepse u kthye në Rusi. Ai mund të kishte qëndruar larg, dhe sinqerisht, ndoshta do të kishte qenë shumë më mirë të qëndronte larg dhe të fliste nga jashtë vendit.”

  “Po ndodh edhe në vendin tonë. Po kthehemi në një vend komunist në shumë drejtime. Unë kam tetë ose nëntë prova të gjitha për faktin se jam në politikë”, tha ai.

  Kremlini ka mohuar përfshirjen në vdekjen e Navalny dhe tha se pretendimet perëndimore se Putin ishte përgjegjës janë të papranueshme.

  Të dielën, Trump shkroi në një postim të Truth Social se vdekja e Navalny në një koloni penale të Arktikut javën e kaluar e kishte bërë atë “më të vetëdijshëm për atë që po ndodh” në Shtetet e Bashkuara.

  Trump nuk dha detaje, por ai shpesh i ka hedhur poshtë 91 akuzat penale kundër tij si të motivuara politikisht, një pretendim që prokurorët e mohojnë. Biden lëshoi ​​të martën një kritikë të ashpër ndaj postimit të Trump për vdekjen e Navalny, duke thënë: “Pse Trump fajëson gjithmonë Amerikën?

  Putin është përgjegjës për vdekjen e Navalny. Pse Trump nuk mund ta thotë këtë?”./FrontOnline/

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kandidati për president i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani sot theksoi se ka marrë informacione se lufta në lindjen e Mesme mund të...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  "Trashëgimia e Roberto Cavallit do të jetojë përmes artit të tij, krijimtarisë së tij dashurisë për natyrën, kafshët dhe nëpërmjet familjes së...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Të tjera
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Lajme12 Prill 2024
  Sibel Halimi, drejtoreshë të Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka reaguar për vrasjen e një gruaje sot në Ferizaj. Ajo në një...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Rreth 40 lëshime raketash janë identifikuar duke kaluar nga Libani, tha ushtria izraelite. Në një postim në Telegram, Forcat e Mbrojtjes së...
  Lajme12 Prill 2024
  Në shenj revolte dhe reagimi për vrasjen e 21-vjeçares në Ferizaj, Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist, të hënën në orën 17:30...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj,...
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.