Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Thaçi: Lutemi për të lënduarit dhe familjet e viktimave në Bejrut

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka shkruar në Twitter lidhur me shpërthimin e frikshëm që ka ndodhur sot në Bejrut.

  Presidendi Thaçi shprehet se fotografitë nga Bejruti janë tragjike.

  Ai thotë se populli i Kosovës bashkëndjen dhe lutet për të lënduarit dhe familjet e viktimave.

  Statistikat e fundit të nxjerra nga Libani raportojnë për 50 të vdekur dhe mbi 3.000 të plagosur pas shpërthimit të fuqishëm në kryeqytetin Bejrut.

  Shpërthimi në qytetin port pranë një fabrike fishekzjarresh në orën 6 me orën lokale shkaktoi një katastrofë në vend.

  Ministri i Shëndetësisë tha se fabrikat ku ndodhi shpërthimi mendohet të kenë pasur material të shumta eksplozive.

  Pamjet dramatike tregojnë momentin e shpërthimit të fuqishëm dhe më pas krijimin e një shtëllunge të madhe tymi që ka mbuluar një pjesë të mirë të qytetit.

  Ndërkohë ushtria libaneze ka dalë menjëherë në terren. Shpërthimi ka ndodhur përpara verdiktit në një gjyq për vrasjen e ish-kryeministrit Rafik Hariri në vitin 2005.

  Një gjykatë e Kombeve të Bashkuara do të nxirrte aktgjykimin në mungesë të katër të dyshuarve për vrasjen me makinë bombë të Rafik Haririt.

  Të katërt janë anëtarë të grupit të Hezbollahut të mbështetur nga Irani, i cili vazhdimisht ka mohuar të ketë pasur gisht në vdekjen e Haririt.

  Shpërthimi i dytë i pakonfirmuar u raportua të ishte pranë rezidencës së Haririt në të njëjtin qytet.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një pritje për nder të 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë, tha se “askush nuk...
  Lajme24 Mars 2023
  Nga Lëvizja Vetëvendosje kanë reaguar pasi sot Gjykata Kushtetuese e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës. Zëdhënësi i Vetëvendosjes,...
  Lajme24 Mars 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka bërë të ditur se në shkollën e parë shqipe në Ferizaj, gjimnazi i...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Pasi Gjykata Kushtetuese e shpalli anti-kushtetues Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës, kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, tha se kjo parti dëshmoi...
  Lajme24 Mars 2023
  Në “Marshojmë për Drejtësi”, që pritet të mbahet më 2 prill nga ora 14:00 në solidarizim me ish-krerët e UÇK-së, do të...
  Lajme24 Mars 2023
  Ministri i Financave, Hekuran Murati, i është kundërpërgjigjur kryetarit të LDK-së, Lumir Abdixhikut, i cili alarmoi mbi gjendjen në Trustin Pensional të...
  Lajme24 Mars 2023
  Sot, Gjykata Kushtetuese e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës. Ky ligj është dërguar në Kushtetuese në korrik të...
  Lajme24 Mars 2023
  Vendimin e sotshëm të Gjykatës Kushtetuese për rrëzimin e Ligjit për Këshillin Prokurorial, Lidhja Demokratike e Kosovës e ka vlerësuar dështim të...
  Lajme24 Mars 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thirrur konferencë për media të shtunën në orën 12:00, pasi Gjykata Kushtetuese e Kosovës e ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.