×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tetë vende të BE-së bëjnë thirrje për sanksione për vdekjen e Navalnyt

  FrontOnline
  28 Shkurt 2024

  Tetë vende të BE-së kanë kërkuar sanksione ndaj prokurorëve, gjykatave dhe zyrtarëve të burgjeve të Rusisë për vdekjen e Alexei Navalny.

  Letra dërguar përfaqësuesit të lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell dhe Reuters ka raportuar se është nënshkruar nga ministrat e jashtëm të Republikës Çeke, Estonisë, Finlandës, Lituanisë, Letonisë, Polonisë, Suedisë dhe Rumanisë.

  Por, zyrtarët thanë se ajo u mbështet gjithashtu nga Holanda, Franca, Irlanda dhe Danimarka, duke sjellë mbështetje totale në 12 vende.

  “Vdekja e Navalnyt është një tjetër shenjë e represionit të përshpejtuar dhe sistematik në Rusi. Kjo kërkon veprim kolektiv,” thuhej në letrën e ministrave të jashtëm.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një shqiptar është arrestuar nga policia italiane pasi vodhi me dhunë një të moshuar. Sipas mediave në Shqipëri, 33 vjeçari, një emër...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Kanadaja ka paralajmëruar qytetarët e saj që të shmangin të gjithë udhëtimet në Izrael, Gaza dhe Bregun Perëndimor. Vendi ka përmirësuar vlerësimin...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyrtari i tretë më i pushtetshëm në Kinë, Zhao Leji – anëtar i Komitetit të Partisë Komuniste të Kinës – e ka...
  Të tjera
  Sport13 Prill 2024
  Ballkani e ka konsoliduar udhëheqjen e tabelës së Superligës së Kosovës në futboll, duke bërë dy pikë më shumë se sa Llapi...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Holanda do të mbyllë ambasadën e saj në Teheran të Iranit, nesër si një masë paraprake. Kështu tha Ministria e Jashtme holandeze,...
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....
  Lajme13 Prill 2024
  Lista Serbe ka reaguar pas arrestimit të kryesit të veprave penale “Prishja e rendit kushtetues të Kosovës”, serbit, Sreçko Sofronijeviq. Përmes një...
  Lajme13 Prill 2024
  Për kujtim të 21-vjeçares që u vra të premten, sonte nga ora 20:00, do të ndizen qirinjë. Kjo do të bëhet para...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.