×
Etiketë: shënohet
Lajme27 Shtator 2020
Sot në mbarë botën shënohet Dita Botërore e Turizmit. 27 shtatori është datë që është zgjedhur për të përkuar me një moment të rëndësishëm në turizmin botëror, përvjetorin e miratimit të Statutit të Turizmit Botëror...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Suedia po shënon rritje të numri të rasteve me Covid-19, pasi njerëzit janë kthyer në normalitet duke mos u brengosur fare për masat mbrojtëse, ka thënë të enjten kryeministri i Suedisë, Stefan Lofven. Lofven tha...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
18 shtatori shënon ditën e respektit, kjo ditë është themeluar me qëllim që t’i shtyjë njerëzit që të përqendrohen më shumë në mënyrën se si ata mund të respektojnë të tjerët. Kjo përfshin që t’u...
Lajme15 Shtator 2020
Sot për nder të Ditës së dëshmorëve në Prizren, kryetari Mytaher Haskuka dhe përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së kanë bërë homazhe te varrezat e dëshmorëve në Landovicë, pranë shtatoreve të dëshmorëve...
Bota/Rajoni04 Shtator 2020
Ministria e Shëndetësisë në Zelandë të Re, ka bërë të ditur sot se atje është shënuar vdekja e parë me COVID-19 pas tre muajve, transmeton Klan Kosova.Vdekja e fundit nga koronavirusi atje ishte shënuar më...
Lajme01 Shtator 2020
Me homazhe dhe nderime për dëshmorët, sot në Vushtrri është shënuar 1 shtatori Dita e Dëshmorëve në Komunën e Vushtrrisë. Drejtues të komunës, të prirë nga nënkryetari Besim Muzaqi dhe familjarë dhe drejtues të shoqatave...
Lajme30 Gusht 2020
Sot është Dita Ndërkombëtare e Personave të Pagjetur, e cila ka për qëllim të tërheqë vëmendjen për ata njerëz që kanë humbur gjurmët në konflikte apo rrethana të tjera. 30 Gushti është shpallur nga Kombet...
Lajme26 Gusht 2020
Në 110-vjetorin e lindjes së Nënë Terezës u zbulua pllaka përkujtimore në shenjë kujtimi për jetën dhe veprën e saj. Pllaka u zbulua në qendër të Shkupit, në vendin e shtëpisë ku ishte lindur Gonxhe...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
Me ceremoni solemne dhe në prani të shumë funksionarëve dhe diplomatëve në Shkup, shënohet ditëlindja e nobelistes së paqes Anjezë Gonxhe Bojaxhiu – Nënë Tereza. Nënë Tereza u lind më 26 gusht 1910 në Shkup....
Lajme25 Gusht 2020
Qendra Burimore për Persona të Zhdukur e ka shënuar Ditën Ndërkombëtare të Personave të Zhdukur me një aktivitet pranë pllakës së të Pagjeturve në Prishtinë. Familjarët e personave të zhdukur kanë kërkuar prej ekzekutivit kosovar...
Lajme12 Gusht 2020
Dita Ndërkombëtare e Rinisë organizohet më 12 Gusht të çdo viti. Ajo është caktuar nga Kombet e Bashkuara në vitin 1999 me miratimin e rezolutës 54/120. Kjo ditë është menduar si një mundësi për qeveritë...
Lajme08 Gusht 2020
Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, në mbledhjen e kryesuar nga drejtori i Shëndetësisë, Selami Xhemaili, ka njoftuar edhe për një rast të ri pozitiv me këtë virus në këtë komunë. Drejtori...
Bota/Rajoni06 Gusht 2020
Të mbijetuarit e bombës së parë atomike janë mbledhur sot për të përkujtuar 75-vjetorin e kësaj ngjarjeje, sulmin në Hiroshimë. Të mbijetuarit i kanë bërë thirrje botës dhe qeverive, që të bëjnë më shumë në...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.