×
Etiketë: popullsisë
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Në Itali, numri i njerëzve të infektuar me COVID-19 po rritet 19, ku vetëm në 24 orët e fundit u zbuluan 1.670 raste të reja, 250 më shumë se një ditë më parë dhe 20...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Epiqendra e epidemisë COVID-19 në Spanjë, rajoni i Madridit njoftoi sot një kufizim të lirisë së lëvizjes për rreth 13% të popullsisë së tij në përpjekje për të frenuar shpërthimin e përhapjes së COVID-19. “Banorët...
Bota/Rajoni01 Shtator 2020
Rreth tre të katërtat e njerëzve anembanë botës kanë thënë se janë të gatshëm që të marrin një vaksinë kundër koronavirusit nëse ajo zbulohet. Më entuziastët janë shprehur kinezët, kurse më së paku të interesuar...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
Vendet e Bashkimit Evropian, Britania dhe partnerët e BE-së kanë rënë dakord për një plan vaksinimi kundër COVID-19 për të paktën 40 për qind të popullsisë së tij, një veprim që mund të rrezikojë planin...
Lajme10 Gusht 2020
Regjistrimi i ardhshëm i popullsisë, banesave dhe ekonomive familjare në Kosovë, i paraparë të bëhet në vitin 2021, mund të shtyhet për një vit. Sipas drejtorit të Statistikave Sociale dhe Popullsisë në Agjencinë e Statistikave...
Bota/Rajoni21 Korrik 2020
Një grup epidemiologësh dhe imunologësh nën drejtimin e dy profesorëve Genc Sulccebe dhe Alban Ylli, kanë ndërmarrë dhe po zhvillojnë një studim në lidhje me gjurmët që ka lënë në gjakun tonë virusi Sars/Cov2,Covid 19....
Bota/Rajoni11 Korrik 2020
Sot shënohet Dita Botërore e Popullsisë. OKB-ja vendosi 11 korrikun si Ditën e Popullsisë së Botës, për t’u kujtuar njerëzve se çdo njeri është i dobishëm, por ekziston vetëm një tokë për të gjithë. OKB-ja...
Bota/Rajoni23 Qershor 2020
Shteti shqiptar po mendon që të njohë zyrtarisht gjuhën e minoriteteve në zyrat e pushtetit vendor, aty ky komuniteti përbën 20% të popullsisë. Nëpërmjet një projektvendimi, i propozuar nga ministri i Brendshëm, Sander Lleshaj, parashikohet...
Bota/Rajoni20 Qershor 2020
Rreth 80 për qind e popullsisë së Jemenit varet nga ndihmat humanitare. Një në tetë jemenas është zhvendosur nga vendbanimi gjatë konfliktit 6-vjeçar. Përpos popullsisë vendëse, në shtetin e përfshirë nga lufta jetojnë edhe 280,000...
Bota/Rajoni18 Qershor 2020
Dhuna dhe persekutimi kanë detyruar pothuajse 80 milionë persona që të largohen nga shtëpitë e tyre, shifra që tregojnë për rritje të zhvendosjes në dekadën e kaluar, ka thënë Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.