Gjuha:
×
Etiketë: kryeqytetin
Bota/Rajoni12 Shtator 2020
Koalicioni ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite ka nisur sulme ajrore në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës në dy lokacione të kryeqytetit të Jemenit, Sana, që kontrollohet nga lëvizja Houthi, bëri të...
Bota/Rajoni04 Shtator 2020
Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, falënderoi Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për “vendimin për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe për të zhvendosur Ambasadën e Serbisë atje”. “Ne do të vazhdojmë përpjekjet tona...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Me dhjetëra mijëra protestues në Bjellorusi u tubuan dhe brohoritën “Urime Ditëlindjen o brejtës” dhe valuan flamujt e opozitës bardh e kuq, afër rezidencës së presidentit Aletksander Lukashenko të dielën, kështu duke vazhduar me presionin...
Bota/Rajoni04 Gusht 2020
Një shpërthim shumë i fuqishëm është regjistruar në portin kryesor të Bejrutit, në Liban duke shkaktuar dhjetëra persona të lënduar dhe dëme të mëdha të ndërtesave dhe zyrat përreth qytetit. Sipas dyshimeve të para mendohet...
Bota/Rajoni04 Gusht 2020
Më shumë se 27 milionë njerëz në Manila dhe rrethinat e saj janë përsëri në karantinë pas futjes së masave të reja kufizuese për shkak të coronavirusit që po përhapet në Filipine. Masat hynë në...
Bota/Rajoni03 Korrik 2020
Kina raportoi pesë raste të tjera me koronavirus të enjten, sipas të dhënave të publikuara nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit në vend. Tre prej këtyre rasteve ishin të importuara nga jashtë shtetit ndërsa dy ishin...
Bota/Rajoni20 Qershor 2020
Bundestagu gjerman më 20 qershor të vitit 1991, voton për të lëvizur kryeqytetin nga Boni përsëri në Berlin. Boni kishte qenë de fakto kryeqytet i Republikës Federale Gjermane. Në njohje të kësaj, ish-kryeqyteti mban një...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.