×
Etiketë: greqisë
Lajme30 Shtator 2020
Më shumë se dy muaj pasi Angela Merkel ndërhyri për të shmangur një konfrontim ushtarak midis Greqisë dhe Turqisë, kancelarja gjermane ka zbuluar sot detaje nga negociatat e vështira midis dy fqinjëve të Egjeut. Kancelarja...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Një erë e lehtë paqeje po fryn këto ditë në Mesdheun Lindor, ku Greqia dhe Turqia janë zotuar se do të rifillojnë bisedimet për gjetjen e një marrëveshjeje. Pas tensioneve të fundit për kërkimet nën...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Përplasjet në Mesdheun Lindor nuk janë fashitur ende, por Turqia duket e gatshme të hapë një tjetër front konflikti: ministria kombëtare turke paralajmëroi Armeninë “të mos luajë më zjarrin” pas vrasjes së një ushtari azer...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, ka bërë një përpjekje të fundit për të shmangur përplasjen me Turqinë për hapësirat detare në Mesdheun Lindor. Përmes një opinioni të publikuar në tri nga mediat kryesore në botë,...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
Bisedimet midis zyrtarë të Turqisë dhe Greqisë në selinë e NATO-s, për të shmangur rritjen e tensioneve ushtarake në Mesdheun lindor, u shtynë deri të enjten, thanë burimet e ministrisë turke të Mbrojtjes. Bisedimet për...
Bota/Rajoni08 Shtator 2020
Takimi midis Turqisë dhe Greqisë i paraparë të mbahej të martën, u shty së fundmi për 10 shtator, raportojnë mediet lokale. Sipas Anadoly Agency, përcjell Telegrafi, takimi parashihet të zhvillohet në selinë e NATO-s. Ndërkohë,...
Bota/Rajoni08 Shtator 2020
Rritja e tensioneve ditët e fundit mes Greqisë dhe Turqisë duket se ka marrë vëmendjen e mediave mbarëbotërore. Një nga revistat më të njohura në botë “Forbes”, i ka kushtuar një artikull kësaj çëshjeje ku...
Sport06 Shtator 2020
Bernard Berisha në minutën e 82-të ka zvogëluar disavantazhin në 2:1. Një krosim në zonë nuk ka arritur të kontrollojë portieri i Greqisë, ndërsa në mënyrë akrobatike realizoi rezervisti Berisha Berisha është inkuadruar në vend...
Bota/Rajoni04 Shtator 2020
Tensioni ka arritur kulmin në Egjeun Lindor, zonë në të cilën aktualisht ndodhen flotat e një numri të madh shtetesh, përfshirë Francën dhe Rusinë. Ndërkohë që aeroplanmbajtësja franceze “Charles de Gaulle” ndodhet në Egjeun Lindor,...
Bota/Rajoni04 Shtator 2020
Tensioni ka arritur kulmin në Egjeun Lindor, zonë në të cilën aktualisht ndodhen flotat e një numri të madh shtetesh, përfshirë Francën dhe Rusinë. Ndërkohë që aeroplanmbajtësja franceze “Charles de Gaulle” ndodhet në Egjeun Lindor,...
Bota/Rajoni03 Shtator 2020
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka zhvilluar pasditen e kësaj të enjte një bisedë telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel, ku u diskutua rreth zhvillimeve në Mesdheun Lindor. Ky komunikim telefonik u zhvillua 24 orë...
Bota/Rajoni03 Shtator 2020
Mediat greke paralajmërojnë se “loja” në Mesdheun Lindor po bëhet me e rrezikshme, në një kohë që kërcënimet vazhdojnë nga Turqia dhe tensionet nuk kanë parë aspak ulje ditë pas ditë, me retorika të ashpra...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Merkel u shpreh “shumë e shqetësuar” për tensionet e shtuara në Detin Mesdhe. Ajo u takua në Berlin me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Edhe presidenti Trump ndërmjetëson në krizën e Mesdheut. Të...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.