Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sulmet terroriste në Evropë, propozohen masa më të rrepta

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Liderët evropianë propozuan shtrëngim të kufijve të jashtëm të zonës së zonës Shengen në BE, si kundërpërgjigje e një sërë sulmesh terroriste të kryera nga ekstremistë islamikë. Njoftimi erdhi pas bisedimeve të zhvilluara mes udhëheqësve të Francës, Austrisë, Gjermanisë dhe Bashkimit Evropian, lidhur me kërcënimin terrorist në Evropë.

  Takimi u organizua nga presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari austriak Sebastian Kurz, vendet e të cilëve u shënjestruan nga sulmet vdekjeprurëse islamike gjatë javëve të fundit. Macron kërkoi një reagim të shpejtë e të koordinuar dhe tha se lejet e qëndrimit të lëshuara nga shtetet evropiane, ishin shfrytëzuar nga persona me qëllime të mbrapshta.

  “Hapësira e lëvizjes së lirë Shengen, është një prej arritjeve kryesore të ndërtimit të Evropës, por premtimi i lëvizjes së lirë përmes kufijve tanë të brendshëm lidhet me premtimin për ruajtjen dhe garantimin e sigurisë në kufijtë e jashtëm. Ky premtim i dytë nuk është përmbushur plotësisht dhe popujt tanë nuk mund të pranojnë mbajtjen hapur të kufijve nëse nuk reformojmë zonën Shengen”, deklaroi Macron.

  Merkel, nga ana e saj, tha se ishte tejet e rëndësishme të dihet se kush hyn e kush del nga zona Shengen.

  “Para së gjithash duhet të vëmë në zbatim të gjitha ato gjëra për të cilat kemi folur më herët. Dua të përmend sistemin e hyrje-daljeve në zonën Shengen, i cili do të jetë gati në 2022-shin. Është tejet e rëndësishme të dimë se kush hyn e kush del nga zona Shengen”, nënvizoi kancelarja gjermane.

  Një javë më parë, një 20-vjeçar austriak me origjinë nga Maqedonia e Veriut, vrau 4 persona në kryeqytetin Vjenë. Ndërsa në Francë, muajin e kaluar një ekstremist Islamik u mori jetën tre personave në një kishë të Nicës, e një tjetër i preu kokën një mësuesi në Paris, pasi ai i kishte treguar nxënësve karikatura të Profetit Muhamed. /A2

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.