×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Stresi, depresioni dhe ankthi lehtësohen nga probiotikët

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Pasi që depresioni është i karakterizuar si “çekuilibrim kimik” në tru, shkencëtarët kanë gjetur që është shumë më i komplikuar se sa duket.

  Teoria e çekuilibrimit kimik na ndihmon që të kuptojmë depresionin, por nuk shpjegon nënvijëzimin e çështjes.

  Shkencëtarët mendojnë që ndodhë si shkak i shumë faktorëve, duk përfshirë inflamacionet dhe stresin kronik, shkruan daily health post.

  Zbulimet në Universitetin Griffith në Australi, shohin rezultatet të shtatë studimeve të më hershme dhe rreth 300 vullnetarëve që të shohin efektin e probiotikëve që përdoret për simptoma nga depresioni, ankthi dhe stresi.

  Ata shkruan: “Interesimi për boshtin zorrë-tru dhe dëshmitë e reja që mikrobiota e zorrëve mund të ndikojë në funksionimin e sistemit nervor qendror ka çuar në hipotezë që plotësimi i probiotikëve mund të ketë një efekt pozitiv në gjendjen shpirtërore dhe simptomat psikologjike si depresioni dhe ankthi”.

  KEDS njofton për punime në rrjet, në këto komuna do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lifestyle01 Dhjetor 2023
  Shkaku më i zakonshëm i anemisë është mungesa e hekurit dhe pa të trupi juaj nuk është në gjendje të prodhojë hemoglobinën...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  DASHI Komunikimi me të tjerët do jetë shumë i mirë sot. Do keni edhe një fuqi bindëse për t’u adhuruar. Nëse jeni...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Edona, Buci dhe Alby janë sqaruar për një çështje mes tyre. Bëhet fjalë për Edonën e cila ishte kthyer me të...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka shfaqur disa herë që është një djalë punëtor dhe nuk është dembel kur duhet...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Blerando ka pyetur Edonën se a mundet të përballet me banorët e Big Brother VIP Kosova. Ndër ta ai i përmendi...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blerando dhe Ganiu mbrëmë kanë debatuar me njëri-tjetrin. Blerando e pyeti se a mendon ai që...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Shqipja ka argumentuar me banorët e tjerë se “thënia ‘në kuadër të lojës’, nuk është asgjë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Lindita i ka treguar Albës për një situatë të ‘sikletshme’ që i kishte ndodhur me Lumbardhin....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.