×
 • Lajme
 • Lajme

  Stoltenberg: Ukraina është e lirë të përdorë armët e aleatëve për të goditur Rusinë

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Jens Stoltenberg u ka bërë thirrje aleatëve të NATO-s që furnizojnë Ukrainën me armë për t’i dhënë fund ndalimit të përdorimit të tyre për të goditur objektivat ushtarake në Rusi.

  Lajmin e ka bërë të ditur ‘Economist’, e cila intervistoi Sekretarin e Përgjithshëm të Aleancës. Objektivi i qartë i politikës së Stoltenberg, megjithëse nuk e ka thënë kurrë, është politika e presidentit amerikan Joe Biden, për të kontrolluar atë që Ukraina mund dhe nuk mund të sulmojë me sistemet e ofruara nga amerikanët.

  “Ka ardhur koha që aleatët të shqyrtojnë nëse do të heqin disa nga kufizimet që ata kanë vendosur në përdorimin e armëve që i dhuruan Ukrainës. Sidomos tani që shumë luftime po zhvillohen në Kharkiv, afër kufirit, duke i mohuar Ukrainës aftësinë për të përdorur këto armë kundër objektivave legjitime ushtarake në territorin rus, e bën shumë të vështirë për ta që të mbrohen”, tha Stoltenberg.

  Përsa i përket rrezikut të përshkallëzimit, Stoltenberg përsëriti nevojën për të “parandaluar që konflikti të kthehet në një luftë të vërtetë midis Rusisë dhe NATO-s në Europë”, megjithëse shpjegoi se ka një ndryshim midis ofrimit të armëve, trajnimit dhe angazhimit të drejtpërdrejtë ushtarak.

  “Ne nuk do të përfshihemi në operacione luftarake, siguroi ai, nuk kemi ndërmend të dërgojmë trupa tokësore të NATO-s në Ukrainë. Ne duam të mbështesim Kievin, por gjithashtu të sigurojmë që situata të mos kthehet në një përshkallëzim konflikti në shkallë të plotë”.

  Stoltenberg theksoi se vetëmbrojtja “është e përfshirë në Kartën e OKB-së”. “Është e ligjshme dhe ne po ndihmojmë Ukrainën që ta mbrojë këtë të drejtë dhe kjo duhet të përfshijë aftësinë për të goditur gjithashtu objektiva në territorin rus”, shtoi ai./Front Online/

  KESCO Premium hapet në Qendër të Prishtinës
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.