×
 • Lajme
 • Lajme

  Stojkoviq: Do t’i kërkoj Francës që të mos ia shesin aeroplanët “Rafale” Aleksandar Vuçiqit

  FrontOnline
  15 Prill 2024

  Avokati Cedomir Stojkoviq ka thënë se do t’i kërkojë Francës që të mos ia shesin aeroplanët “Rafale” Serbisë.

  Pasi dje e kritikoi Serbinë se nuk ka miratuar rezolutë për gjenocidin në Srebrenicë, ai thotë se mediat nën kontrollin e Vuçiqit kanë nisur një fushatë kundër të tij.
  Sipas tij kjo tregon që Serbia nuk i përmbushë standardet minimale demokratike për të blerë makina ushtarake të sofistikuara.

  “Pasi njoftova se rezoluta e propozuar e OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë është pasojë e politikës së Beogradit për të mohuar atë krim të gjenocidit dhe se hyrja e Kosovës në Këshillin e Evropës është një fazë e natyrshme para hyrjes së rajonit në BE: – mediat nën kontrollin e Aleksandër Vuçiqit nisi një fushatë kundër meje me titullin: “Çedomir Stojkoviq akuzoi Serbinë si gjenocidale”. Kjo fushatë e mbjelljes së urrejtjes nga autoritetet në popullin tim kundër meje, nga mediat e kontrolluara nga ministri i propagandës së Millosheviçit, Aleksandar Vuçiq (dhe gjenocidi në Srebrenicë u krye në kohën e Millosheviçit), tregon se Serbia nuk i përmbush as standardet minimale demokratike të nevojshme për shitja e atyre makinerive shumë të sofistikuara ushtarake, as nuk hoqi dorë nga trashëgimia e Slobodan Millosheviqit dhe Ratko Mlladiqit nën Aleksandar Vuçiq.”

  Ai ka thënë se blerja e aeroplanëve “Rafale” do të ishte kërcënim i drejtëpërdrejt për sigurinë rajonale dhe se do të përdorej për represion ndaj popullit serb.

  “Sjellja e sotme tregon se dorëzimi i avionëve Rafal Aleksandar Vuçiqit do të ishte një kërcënim i drejtpërdrejtë për sigurinë rajonale dhe se do të përdorej për represion të mëtejshëm ndaj popullit serb, ku në shembullin tim mund të shohim sjelljen e regjimit në një situatë. kur personazhet publike duan të mbështesin njohjen e gjenocidit, të shprehin opinionin publik dhe të luftojnë që ai të dëgjohet në publik. Nuk ka vend për dërgimin e armëve të tilla në një regjim të tillë në Evropë.”

  Ai ka thënë se do t’i kërkojë Francës që dorëzimin e këtyre avionëve ta kushtëzojë me përparimin e Serbisë në fushën e demokracisë, të drejtave të njeriut dhe sundimin e ligjit.

   

  Rame Lahaj, ambasador i VISA Infinite kartelës së Bankës TEB
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Vip25 Maj 2024
  Sonte (e shtunë) mbahet finalja e spektaklit shumë të shikuar Big Brother VIP Albania 3. Aventura mbi 100 ditore përmbyllet sonte me...
  Lajme25 Maj 2024
  Kah ikën u panë, e si dolën nuk dihej. Megjithatë, 8 muaj pas, në aleancën më të fuqishme në botë, do të...
  Sport25 Maj 2024
  Kaiserslautern dhe Bayer Leverkuseni po përballen në kuadër të finales së Kupës së Gjermanisë për sezonin 2023/2024. ‘Aspirinat’ e kanë gjetur veten...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.