×
 • Lajme
 • Lajme

  Statovci për bllokimin: Sinjal për të huajt rreth politikës së Beogradit

  FrontOnline
  17 Prill 2024

  Deputetja nga Lista Guxo, Jeta Statovci, bllokimin e qindra qytetarëve në pikat kufitare nga autoritetet serbe, e ka cilësuar si sinjal pasqyrues të politikës reale të Beogradit.

  “Është edhe një sinjal për arenën ndërkombëtare, politikën në Washington e Bruksel se politika e Beogradit është shumë më ndryshe sesa politika që tentojnë këto dy vende t’i udhëheqin dhe vlerat që tentojnë t’i shtyjnë përpara. Përveç që ishin shkelje e marrëveshjeve, gjithashtu edhe ishin shkelje e të drejtave të njeriut në kuadër të lëvizjes së lirë”, ka thënë Statovci në “Lajmet e Fundit” të RTK-së.

  Statovci ka thënë që Beogradi po hasë në tolerancë ndërkombëtare për shkak të sigurisë në rrafsh global, por që shpejt do të marrë përgjigjen që e meriton.

  “Është e dhimbshme që aspiratat e fqinjit tonë, pavarësisht tentativave tona që të shkojmë drejt normalizimit të plotë, fqinjësisë së mirë, mbesin të njëjta të cilat janë destruktive dhe e dëmtojnë paqen që po tentojmë ta ndërtojmë në rajon”, ka thënë ajo.

  Tutje ajo e ka cilësuar votimin e djeshëm për anëtarësim të Kosovës në Këshill të Evropës si të veçantë.

  “Për Kosovën, ky vendim e ka rëndësinë e veçantë sepse ka të bëjë me forcimin dhe fuqizimin e subjektivitetit të saj në arenën ndërkombëtare në kuadër të organizatave evropiane”, ka deklaruar Jeta Statovci.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se procesi i regjistrimit të popullsisë për 50 ditë, nga rreth 2600 regjistrues në 38...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka njoftuar se nesër, më 26 maj përfundon afati për të aplikuar në konkursin e...
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Të tjera
  Vip25 Maj 2024
  Në një ndër netët më emocionuese të televizionit shqiptar, prezantuesi i njohur Meriton Mjekiqi është shpallur banori i parë që largohet nga...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Lajme25 Maj 2024
  Avni Islami, njohës i sigurisë thotë se rritja e numrit të vrasjeve, plagosjeve duhet të na brengos si shoqëri e të jetë...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Vip25 Maj 2024
  Sonte (e shtunë) mbahet finalja e spektaklit shumë të shikuar Big Brother VIP Albania 3. Aventura mbi 100 ditore përmbyllet sonte me...
  Lajme25 Maj 2024
  Kah ikën u panë, e si dolën nuk dihej. Megjithatë, 8 muaj pas, në aleancën më të fuqishme në botë, do të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.