×
 • Lajme
 • Lajme

  Specialja e arrestoi në Tiranë, Dritan Goxhaj e padit ministrin e Drejtësisë së Shqipërisë

  FrontOnline
  08 Dhjetor 2023

  Autoritet e Shqipërisë, më 31 korrik në Tiranë e arrestuan ish-ushtarin e UÇK-së, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykata Speciale të Kosovës për frikësim të dëshmitarëve dhe pengim të drejtësisë.

  Në lidhje me këtë, Goxhaj ka ushtruar padi ndaj ministrit të Drejtësisë së Shqipërisë, Ulsi Manaj, pasi tha se i ka dhënë rrugë kërkesës për ekstradim nga Dhomat e Specializuara, duke shkelur ligjet e Shqipërisë dhe kryesisht Ligjin për Ekstradim.

  “Pra, ligjin numër 2 dhe atë numër 3 të viteve 2013, që kanë të bëjnë me ekstradimin, marrëveshjen e ekstradimit mes Shqipërisë dhe Kosovës. Në atë marrëveshje caktohet qartësisht se çdo lloj kërkese për ndihme juridike apo për ekstradim nga Kosova në drejtim të Shqipërisë duhet të kalojë nëpërmjet ministrisë së Drejtësisë së Kosovës dhe pastaj në ministrinë e Drejtësisë së Shqipërisë”.

  “Ndërkohë, kjo kërkesë nuk ka ardhur nga ministria e Drejtësisë e Kosovës por ka ardhur direkt nga Gjykata Speciale në drejtim të ministrisë së Drejtësisë së Shqipërisë, pra duke shkelur çdo lloj rregullore. Dhe në bazë të kësaj, është bërë edhe ndalesa ime dhe mbajtja në burg në mënyrë të paligjshme, pasi kërkesa ka ardhur në mënyrë të paligjshme”, tha Goxhaj në “Info Magazine” në Klan Kosova.

  Goxhaj më tej tha se ndalimi i tij ishte i paligjshëm, pasi tha se ministri Manja ka bërë shpërdorim detyre në rastin e tij.

  “Njëkohësisht kemi shpërdorim detyre edhe nga Dhomat e Specializuara të Kosovës, për arsye se kanë shkelur edhe Kushtetutën e Kosovës, përkatësisht nenin 162, i cili e përcakton qartësisht që në rast se Dhomat e Specializuara duhet të hyjnë në një marrëveshje me një shtet tjetër, ajo marrëveshje do të kalojë nëpërmjet ministrisë së Drejtësisë së Kosovës. Pra, ata kanë anashkaluar ministrinë e Drejtësisë së Kosovës”, tha ai, njofton Klankosova.tv.

  Ai foli edhe për veprat të cilat rënduan mbi të, duke thënë se kallëzimi që Dhomat e Specializuara kanë bërë kundër tij nuk thonë që ai i është drejtuar dikujt.

  “Por, vetëm thonë se Goxhaj ka publikuar një shkrim në faqen e tij në Facebook. Pra, fjala e lirë për Dhomat e Specializuara quhet kërcënim. Absolutisht nuk është kërcënim që t’i përmendet emri dikujt, çdo kujt që i përmendet emri ka të drejt t’i drejtohet gjykatës në rast se ndjehet i kërcënuar. Shkrimi im ka të bëjë me emra që i konsiderojë si dëshmitarë të rremë”, tha ai.

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar anëtarin e Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Denis Beçiroviq, me rastin e Ditës së Pavarësisë....
  Lajme01 Mars 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ndërsa lokalisht pritet të ketë reshje shiu, të cilat në momente...
  Lajme01 Mars 2024
  Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është takuar sot me presidenten e Vjosa Osmani. Lajçak ka thënë se me...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.