×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sot funerali i Alexei Navalny, organizatorët e ceremonisë përballen sërish me pengesa

  FrontOnline
  01 Mars 2024

  Alexei Navalny do të varroset të premten në Moskë, mes masave të rrepta sigurie, dy javë pas vdekjes së tij të papritur në një burg të Arktikut. Sipas mediave të huaja, policia ruse do të regjistrojë pasaportat e atyre që vijnë në kishën e ikonës së Nënës së Zotit, e cila ndodhet në një zonë të qetë të Moskës.

  Por ekipi i tij thotë se po përballen me vështirësi në organizimin e ceremonisë së lamtumirës. Zëdhënësja e tij, Kira Yarmysh tha se ata nuk kishin mundur të gjenin një makinë për ta çuar trupin në kishë.

  “Njerëz të panjohur po telefonojnë bizneset e funeraleve  dhe i kërcënojnë nëse pranojnë të marrin trupin e Alexeit,” tha Yarmysh.

  Varrimi do të bëhet më pas në varrezat e Borisovskoye në orën 16:00. Shërbimi i varrimit do të transmetohet gjithashtu në internet në kanalin e Navalny në YouTube.

  Navalny vdiq më 16 shkurt në burgun rus brenda Rrethit Arktik. Ai ishte burgosur për tre vjet me akuza të sajuara. Bashkëpunëtorët e Navalny thonë se lideri i opozitës ruse ishte afër lirimit para vdekjes së tij.

  Nëna e tij, Lyudmila Navalnaya, kaloi tetë ditë duke u përpjekur të bindte autoritetet që të lironin trupin pas vdekjes së tij më 16 shkurt. Familja e Navalny ka akuzuar Putinin se qëndron pas vdekjes së tij./FrontOnline/

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Holanda do të mbyllë ambasadën e saj në Teheran të Iranit, nesër si një masë paraprake. Kështu tha Ministria e Jashtme holandeze,...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....
  Ekonomi13 Prill 2024
  Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Organizata ekonomike SHRBSH nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mes vete me qëllim...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Shefi i Departamentit policor në Paris, Laurent Nunez, ka thënë se shkalla e krimit ka rënë në mënyrë të konsiderueshme rreth Kullës...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyra për Kosovë në qeverinë e Serbisë, ka reaguar sot naj autoriteteve kosovare, për arrestimin e kryesit të veprave penale, serbit, Sreçko...
  Sport13 Prill 2024
  Xhudisti i njohur kosovar, Akil Gjakova dhe gruaja e tij janë në një proces divorci. Fillimisht ndarja ishte kërkuar nga vetë Akili....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.