×
 • Lajme
 • Lajme

  S’ka takim trepalësh në Bruksel

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Të hënën në Bruksel janë zhvilluar disa takime të delegacionit të Kosovës dhe Serbisë, me përfaqësuesin e BE-së për këtë proces, Miroslav Lajçak.

  Korrespodentja e televizionit publiknë Bruksel, Gjeraqina Tuhina, tha se ekipi i kabinetit të Miroslav Lajçakut po bënë gjithçka që të realizohet takimi tre palësh, por që pala serbe ka kushtëzuar këtë takim.

  Tutje ajo shtoi se pala serbe ka kërkuar të bisedohet për asociacionin e komunave serbe kurse pala kosovare ka refuzuar atë.

  “Bëhet fjala për dy raunde të takimeve të ndara që kanë pasur delegacioni kosovar dhe delegacioni evropian, dhe në anën tjetër delegacioni i Serbisë gjithashtu me delegacionin evropian.
  Gjithçka po bëhet nga ana e kabinetit të Miroslav Lajçakut në mënyrë që të realizohet takimi tre palësh, ku në të njëjtën tryezë do të uleshin kryenegociatori i Kosovës, Besnik Bislimi, ai i Serbisë, Petar Petkoviq, dhe Miroslav Lajçak. Por, të pakta janë gjasat që të realizohet ky takim sot, për shkak se Serbia ka kushtëzuar këtë takim me hapjen e temës së asociacionit të komunave serbe në Kosovë. Ndërkaq, delegacioni i Kosovës ka ardhur këtu me një numër ekspertësh dhe ata po diskutojnë me palën evropiane por që refuzojnë të flasin për asociacionin”, tha ajo në rtk.

  Qeveria e Kosovës në disa raste ka thënë se nuk do të themelojë asociacion të komunave me shumicë serbe me kompetenca ekzekutive.

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Lajme14 Korrik 2024
  Në tubimin në Butler në shtetin e Pennsylvania derisa ish presidenti amerikan po mbante fjalim dëgjohen të shtëna rresht dhe sipas pamjeve...
  Lajme13 Korrik 2024
  NATO i dha fundit takimit të saj vjetor në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, duke festuar 75 vjetorin e formimit dhe marrë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, e ka përkujtuar masakrën e Poklekut. Ai tha se Serbia me projektin e saj “Paktoi”, vrau edhe foshnje të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.