×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sinani: Para 32 vjetësh në Preshevë ishte votuar për autonomi dhe të drejtë bashkimi me Kosovën

  FrontOnline
  01 Mars 2024

  Këshilltarja politike e Kryeministrit Albin Kurti për Luginën e Preshevës, Ardita Sinani, ka publikuar pamje të rralla kur ishte votuar në Preshevë në Referendumin për Autonomi Politike e Territoriale, me të drejtë bashkimi me Kosovën.

  Në 32 vjetorin e këtij Referendumi, Sinani ka thënë se kjo është ngjarja që shënoi unitetin më të madh ndonjëherë ndër shqiptarët e Luginës..

  “Nën presionin e paparë të një regjimi famëkeq që mretëronte në ish-Jugosllavi, e i cili ishte në fillimet e tij, shqiptarët e Preshevës, Medvegjës e Bujanocit me vendosmërinë më të madhe kombëtare iu përgjigjën masivisht kësaj ngjarje historike. Në mënyrë plebishitare u votua “PËR autonomi politike-territoriale me të drejtë bashkimi me Kosovën””, ka shkruar Sinani.

  “Mirënjohje e pafund për organizatorët e këtij Referendumi, duke filluar nga Riza Halimi, kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Ali Ahmeti, kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare e Ibrahim Kadriu, kryetarit të Kuvendit për Referendumin”, ka shkruar tutje ajo.

  IPKO i dhuron Komunës së Fushë Kosovës ekografi të sofistikuar për zbulimin e hershëm të kancerit Konfirmon përkushtimin e saj…
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Për kujtim të 21-vjeçares që u vra të premten, sonte nga ora 20:00, do të ndizen qirinjë. Kjo do të bëhet para...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me Vasfije Krasniqin, kanë qëndruar në Studenicë të Istogut për t’iu bashkuar familjarëve të viktimave...
  Lajme13 Prill 2024
  Qytetarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë do të kalojnë përmes pikës kufitare të Vërmicës me procedura të shpejtuara përgjatë 9 muajve...
  Të tjera
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyra për Kosovë në qeverinë e Serbisë, ka reaguar sot naj autoriteteve kosovare, për arrestimin e kryesit të veprave penale, serbit, Sreçko...
  Sport13 Prill 2024
  Xhudisti i njohur kosovar, Akil Gjakova dhe gruaja e tij janë në një proces divorci. Fillimisht ndarja ishte kërkuar nga vetë Akili....
  Lajme13 Prill 2024
  Ish-kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka komentuar mbajtën e “referendumit” të 21 prillit në veri, ku do të votohet për largimin ose...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi e ka dënuar sulmin ndaj dy punëtoreve Shëndetësor në QKMF-në e kësaj komune. Ai tha se këto...
  Lajme13 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot serbin, Sreçko Sofronijeviq, dhe të njëjtit i është caktuar masë ndalimi prej 48 orësh. Arrestimi i tij...
  Vip13 Prill 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Rosela Gjylbegu sapo ka lënë një njoftim në faqen e saj në Facebook. Këngëtarja, ka treguar se e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.