×
 • Lajme
 • Lajme

  Si u formua NATO? Dhe kush ishin të parët që iu bashkuan? (FOTO)

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  Kjo javë shënon 75 vjetorin e aleancës më të madhe ushtarake në kohë paqeje në botë.

  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut, e njohur si NATO, u formua më 4 prill 1949.

  Në atë kohë ishte një aleancë e 12 vendeve. Tani ajo është zgjeruar në 32, me Suedinë duke u bërë anëtarja më e fundit e saj.

  Flamuri i NATO-s dhe Suedisë në bazë në Stokholm. Foto: Reuters
  Flamuri i NATO-s dhe Suedisë në bazë në Stokholm. Foto: Reuters

  Pas Luftës së Dytë Botërore, vendet evropiane po luftonin për të rindërtuar ekonomitë e tyre dhe ishin të shqetësuar për sigurinë e tyre.

  Kishte gjithashtu frikë në rritje nga ekspansionizmi sovjetik. Udhëheqësi sovjetik Joseph Stalin kishte instaluar udhëheqjen e tij dhe qeveritë komuniste në shumicën e vendeve të Evropës Lindore deri në vitin 1949.

  Joseph Stalin. Foto: AP
  Joseph Stalin. Foto: AP

  Kjo i la vendet më të vogla në Evropë më të prekshme ndaj ndikimeve dhe sulmeve sovjetike.

  ShBA-ja, që deri atëherë ia kishte kthyer shpinën politikës së saj tradicionale të izolimit diplomatik – u shqetësua se kjo mund të çonte në shndërrimin e komunizmit në forcën dominuese në mbarë botën.

  Shtetet po ofronin ndihmë nëpërmjet Planit Marshall për të ndihmuar stabilizimin ekonomik të Evropës, por vendet evropiane ende dëshironin më shumë besim në sigurinë e tyre.

  Zyrtarët amerikanë kishin frikë se vendet e Evropës Perëndimore mund të përballeshin me shqetësimet e tyre të sigurisë duke negociuar me sovjetikët.

  Nevoja për një organizim mbrojtës u theksua veçanërisht nga Bllokada e Berlinit e vitit 1948.

  Kjo ishte një përpjekje e Bashkimit Sovjetik për të kufizuar aftësinë e ShBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës për të udhëtuar në sektorët e tyre të qytetit të Berlinit, i cili në atë kohë ndodhej brenda Gjermanisë Lindore të pushtuar nga Rusia.

  Sovjetikët bllokuan të gjithë qasjen hekurudhore, rrugore dhe kanale në zonat perëndimore të Berlinit, duke lënë 2.5 milionë njerëz pa qasje në ushqim, ilaçe, karburant, energji elektrike dhe mallra të tjera bazë.

   

  Fuqitë perëndimore u detyruan të transportonin furnizime me avion në Berlinin Perëndimor për gati një vit.

  Administrata e presidentit amerikan Harry Truman vendosi që një aleancë ushtarake evropiano-amerikane do të rriste sigurinë në Evropën Perëndimore.

  Kjo do të thotë se ShBA mund të vendosë armë në shtetet anëtare, duke e bërë më të lehtë shmangien e çdo sulmi të mundshëm.

  Pas shumë diskutimeve dhe debateve, Traktati i Atlantikut të Veriut u nënshkrua në vitin 1949.

  SHBA duke e nënshkruar traktatin më 1949. Foto: AP
  SHBA duke e nënshkruar traktatin më 1949. Foto: AP

  Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Belgjika, Danimarka, Franca, Islanda, Italia, Luksemburgu, Holanda, Norvegjia, Portugalia dhe Britania e Madhe ishin nënshkruesit fillestarë.

  Ata ranë dakord të konsultoheshin me njëri-tjetrin për kërcënimet dhe çështjet e mbrojtjes, dhe më e rëndësishmja ranë dakord që çdo sulm i armatosur kundër një anëtari “do të konsiderohet një sulm kundër të gjithëve”.

  Pas një sulmi të tillë, çdo aleat do të ndërmarrë “veprime të tilla që e sheh të nevojshme, duke përfshirë përdorimin e forcës së armatosur”.

  Tanku francez gjatë një manovre të NATO-s në vitet 1950
  Tanku francez gjatë një manovre të NATO-s në vitet 1950

  NATO ka thënë se është vetëm pjesërisht e vërtetë se ajo u formua në përgjigje të kërcënimit nga Bashkimi Sovjetik.

  “Në fakt, krijimi i aleancës ishte pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për t’i shërbyer tre qëllimeve: frenimi i ekspansionizmit sovjetik, ndalimi i ringjalljes së militarizmit nacionalist në Evropë përmes një pranie të fortë të Amerikës së Veriut në kontinent dhe inkurajimi i integrimit politik evropian”, thuhet në deklaratë.

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Lajme23 Prill 2024
  Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi ka reaguar, në lidhje me çështjen e të zhdukurve me dhunë...
  Lajme23 Prill 2024
  Njësia për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion në Ferizaj, pas ndërmarrjes së veprimeve hetimore për një periudhë kohore, njofton se ka...
  Lajme23 Prill 2024
  Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, është shprehur optimist se Kosova do të kalojë në Këshillin e Ministrave dhe se dërgimi i draft-statutit...
  Të tjera
  Lajme23 Prill 2024
  Deputeti i pavarur, Haki Abazi, thotë se më shumë duhet fokusuar në zgjedhjet në veri të Kosovës, se sa për të shpallur...
  Lajme23 Prill 2024
  Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës i ka bërë thirrje mw 16 prill Komitetit të Ministrave që ta pranojë Kosovën si pjesëtare...
  Lajme23 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka njoftuar se ka inicuar rast në drejtim të veprës penale “ngacmimi seksual” ndaj profesorit të Universitetit të...
  Lajme23 Prill 2024
  Nga Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsioni për FrontOnline është deklaruar deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, lidhur me raportin e DASHI-it....
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka siguruar se nuk ka aspak plane për të zgjeruar programin e përbashkët të sigurisë...
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Në Serbi po qëndron për një vizitë Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Reiffenstuel. Në kuadër të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.