×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Si ndikon xhenxhefili në shkrirjen e dhjamit në trup

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Xhenxhefili, si një përbërës i recetave dhe çajrave, mund të mbrojë organizmin nga dhjami i tepër si dhe ndaj sëmundjeve kronike. Sipas të dhënave konsumimi i xhenxhefilit është një metodë e zgjuar dhe e thjeshtë parandaluese e shumë problemeve. Një nga shqetësimet që nuk po i kushtohet shumë vëmendje është pikërisht tretja.

  Mjekë dhe studiues të ndryshëm kanë vërtetuar se tretja është një nga shkaktarët kryesorë të sëmundjeve të zemrës apo dhe përkeqësimit të simptomat e diabetit e tipit 2.

  Si ndikon xhenxhefili në organizëm

  Arsyeja se pse xhenxhefili është ushqimi ideal për eleminimin e dhjamit në organizëm, vjen si pasojë e fotoenzimave dhe antioksidantëve të shumtë që ai përmban. Këto dy substanca luajnë rolin kryesor në djegien e dhjamit, tretjen e karbohidrateve dhe sekretimin e insulinës, përveç të tjerave. Gjithashtu xhenxhefili ka aftësi parandaluese për inflamacionin, uljen e kolesterolit dhe tensionit të gjakut, si dhe formimin e kalcifikimeve në kapilarë dhe arterie.

  Cila është mënyra e duhur për ta konsumuar?

  Nuk është fare e rëndësishme. Mund ta pini si çaj, ta konsumoni si erëz, apo dhe të përfshirë nëpër gatimet tuaja, efekti do të jetë i njëjti. Në momentin që xhenxhefili bie në kontakt me enzimat tretëse të stomakut, fillon të përshpejtojë tretjen me 30%. Pasi substancat e tij përthithen nga organizmi, fotoenzimat nxisin djegien e dhjamit dhe heqin ndjesinë e urisë. Duke qenë se masa e dhjamit dhe yndyrnave në trup bie, ka një ndryshim të dukshëm në nivelet e kolesterolit.

  Xhenxhefili dhe shëndeti i organeve jetësore

  Të dhëna nga studime të ndryshme, ku AgroWeb.org bazohet, tregojnë dhe funskionin e xhenxhefilit për ekuilibrimin e tensionit të gjakut. Aftësitë e tij antioksiduese dhe anti-inflamatore bëjnë të mundur shkrirjen e yndyrnave që grumbullohen në kapilarë dhe arterie. Kjo rezulton në një qarkullim gjaku më të mirë, dhe si pasojë zemra është e mbrojtur.

  Një tjetër pasojë positive që ka xhenxhefili në organizëm është pikërisht shkrirja e dhjamit që krijohet rreth organeve. Diçka e tillë lehtëson dukshëm funksionin dhe përmirëson shëndetin e tyre. Gjithashtu xhenxhefili lehtëson dhe dhimbjet muskulare. Duke qenë se përmirëson qarkullimin e gjakut, muskujt furnizohen më mirë me oksigjen. Por jo vetëm, kjo erëz lufton inflamacionin e tyre dhe nxit rigjenerimin e qelizave muskulare./AgroWeb

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lifestyle08 Dhjetor 2023
  Gjithçka rrotullohet rreth mënyrës se si mendoni. Nga mënyra se si i perceptoni gjërat dhe nga ajo që lejoni të ndikojë tek...
  Lifestyle07 Dhjetor 2023
  Ushqimet e ëmbla nuk kanë reputacionin më të mirë: nga pijet e gazuara të ëmbla deri te karamelet dhe ëmbëlsirat, të gjithë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Për shkak të rrezikut të mundshëm për shëndetin e njerëzve, çaji i mentes, i cili përmban lëndë të parë të furnizuar nga...
  Të tjera
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu ka njoftuar se janë duke vazhduar punimet për fazën e dytë të linjes hekurudohore të 10-të Fushë...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Ushtria izraelite ka bombarduar xhaminë më të vjetër dhe më të madhe, Xhaminë e Madhe Omari, në Rripin e Gazës. Xhamia u...
  Sport08 Dhjetor 2023
  Dinamo e Ferizajt është skuadra e fundit që ka siguruar kalimin në fazën e 1/8-tës në Kupën e Kosovës, duke kompletuar 16...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore e Prishtinës ka ngritur aktakuzë kundër një zyrtari të Agjencisë për Regjistrim Civil, me inicialet D.B, i cili dyshohet për...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka pritur në takim një grup të kandidatëve shqiptarë nga Lugina e Preshevës, që po i kryejnë...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë, dega Podujevë ka caktuar masën e paraburgimit ndaj dy personave me inicialet A.B dhe D.D për veprën penale...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.