×
 • Sport
 • Sport

  Si mund t’i kalojë Shqipëria grupet përmes vendit të tretë?

  FrontOnline
  11 Qershor 2024

  Kombëtarja shqiptare do ta shijojë eksperiencën e dytë në histori të saj në një Kampionat Evropian, pas asaj të vitit 2016.

  Kuqezinjtë kanë përfunduar në Grupin B së bashku me Spanjën, Italinë dhe Kroacinë.

  Një grup i hekurt nga i cili “Shqiponjat” shihen me më pak gjasa për të avancuar tutje.

  Sidoqoftë, ekziston një pikë shprese për ekipin e Sylvinhon që të shkojë tutje, të paktën përmes pozitës së tretë.

  Por, si mund të arrihet kjo?

  Euro 2024 do ta ketë formatin e njëjtë me atë të katër vjetëve më parë.

  24 ekipe janë ndarë në gjashtë grupe dhe dy të parat do të ecin tutje nga faza e grupeve.

  Më saktësisht, 12 ekipe do të dalin nga dy vendet e para, ndërsa katër të tjera do të sigurohen nga katër vendet e treta më të mira nga gjashtë grupe.

  Me këtë rast do të kompletohet e teta e finales me 16 ekipe, ndërsa më pas do të vazhdohet me çerekfinalen me 8 ekipe, me gjysmëfinalen me 4 skuadra dhe me finalen me 2, kur edhe do të përcaktohet kampioni evropian.

  Shqipëria mund të ecën tutje me një fitore eventuale pasi tri pikë mund të jenë të mjaftueshme (jo gjithsesi) për ta prerë biletën e së tetës së finales.

  Kampionati Evropian do të nisë këtë të premte, më 14 qershor dhe do të mbyllet të dielën e 14 korrikut. /Express

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Sport23 Qershor 2024
  Niclas Fuellkrug ka shënuar gol në minutën e 92-të për të evituar humbjen e Gjermanisë nga Zvicra. Zvicra e Gjermania barazuan 1:1...
  Sport23 Qershor 2024
  Barnbabas Varga i Hungarisë ka pësuar lëndim të rëndë, ndërsa ndeshja në mes të Skocisë dhe Hungarisë u ndërprerë për një moment....
  Sport23 Qershor 2024
  Kanë përfunduar pjesët e para të dy ndeshjeve të xhiros së tretë në Grupin A. Zvicra ka shkuar në pushim me epërsi...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.