×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shumica u infektuan në një ceremoni mortore, 11 raste me COVID-19 në Kukës

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Pavarësisht apeleve të përditshme nga autoritetet shëndetësore, sërish njerëzit tregohen neglizhues deri dhe injorues ndaj masave anti-Covid.

  Këtë fakt e vërtetojnë edhe shifrat në qytetin e Kukësit, ku nga 11 të infektuar aktivë, më shumë se gjysma e tyre e kanë marrë virusin në një ceremoni mortore.

  Kukësi prej datës 13 qershor është rikthyer në hartën e COVID-19 pas më shumë se dy muaj pa asnjë rast. Aktualisht në Kukës janë 11 persona aktivë të infektuar me koronavirus. Por ajo që shikohet si shqetësuese nga institucionet lokale të shëndetit është fakti që gati gjysma e të infektuarve e kanë marrë virusin në një ceremoni mortore ku janë shpërfillur masat.

  “Në një ceremoni vdekje ku kanë marrë pjesë shumë persona, na kanë rezultuar 6 persona pozitivë. Në këto ceremoni dasmash dhe vdekjesh duhet të kemi shumë kujdes, se po bëhen shkak të koronavirusit”, thotë Fadil Morina, drejtor i NJVSH Kukës.

  Ndërkohë, situata në qytetet e tjera të qarkut të Kukësit paraqitet e qetë, ku në Has dhe Tropojë aktualisht nuk ka asnjë rast aktiv me koronavirus.

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti takim të jashtëzakonshëm në selinë në Tetovë. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se LSDM...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka dhënë një njoftim zyrtar për megaoperacionin që goditi grupet kriminale në disa...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica komentoi deklaratën e presidentës Osmani se anëtarësimi i Kosovës në KIE mbetet vetëm çështje...
  Lajme18 Maj 2024
  Kryetari i Gjilanit nga radhët e Vetëvendosjes, Alban Hyseni, bashkë me deputetin e kësaj partie, Luan Aliu, kanë shkuar për vizitë te...
  Sport18 Maj 2024
  Trajneri i Barcelonës Xavi Hernandez ka hedhur poshtë spekulimet se mund të shkarkohet, duke deklaruar se nuk ka biseduar me presidentin Joan...
  Lajme18 Maj 2024
  Pas dështimit të Kosovës të anëtarësohet në Këshill të Evropës, deputeti i PDK-së, Mergim Lushtaku, ka shfrytëzuar rastin që ta kritikojë Qeverinë....
  Lajme18 Maj 2024
  Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta sot ka vizituar Pejën. Ai ka shpërndarë një video në Facebook me mbishkrimin “Të dashur miq, Nga...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.