Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shtatë të vdekur nga rrëzimi i helikopterit në Egjipt, shumica amerikanë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Shtatë anëtarë ushtrie të një force paqeruajtëse në Egjipt, përfshirë pesë amerikanë, kanë vdekur pasi helikopteri me të cilin po fluturonin u rrëzua në Gadishullin Sinai të Egjiptit.

  Një amerikan i mbijetoi aksidentit që ndodhi afër qytetit Sharm el-Sheikh, tha koalicioni paqeruajtës përmes një deklarate, shkruan CNN.

  Sipas deklaratës zyrtare, nuk ka informacione që tregojnë se rrëzimi i helikopterit ka qenë diçka tjetër pos aksident, ndërsa autoritetet i kanë filluar hetimet për t’i zbuluar shkaktarët e rrëzimit të helikopterit.

  Forca paqeruajtëse, pjesë e së cilës ishin viktimat, e mbikëqyr marrëveshjen e paqes mes Egjiptit dhe Izraelit si pjesë e Akordit të Camp David-it të vitit 1978.

  Përpos pesë amerikanëve, në këtë aksident humbën jetën edhe një francez dhe një çek, thuhet në deklaratë.

  Një zyrtar amerikan nuk ka mundur të konfirmojë menjëherë nëse helikopteri i rrëzuar ishte i ushtrisë së Shteteve të Bashkuara apo i ndonjë ushtrie tjetër.

   Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Mediat britanike kanë publikuar një foto interesante të një personi që po qëndron mbi çati, derisa Policia gjendet në dritare duke kontrolluar...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë. Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një grua nga Karolina e Veriut kishte një minierë antike ari të fshehur në një grumbull veshjesh të vjetra për më shumë...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.