×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shtatë persona humbën jetën nga një shpërthim në një fabrikë kimikatesh

  FrontOnline
  30 Nëntor 2023

  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether Industries në qytetin port perëndimor të Surat, ka konfirmuar kompania.

  Shkaku i shpërthimit ende nuk është përcaktuar, tha zyrtari i zjarrfikësve të qytetit Omprakash Mishra, megjithëse zjarri që shkaktoi është shuar. Njëzet e katër punëtorë të lënduar janë duke u trajtuar në spital, tha ai.

  Aksionet e Aether Industries ranë deri në 6.2 për qind të enjten, pasi lajmet për shpërthimin i rrëzuan ato me 8.4 për qind një ditë më parë.

  “Të gjitha kompensimet rregullatore dhe qeveritare për familjet e të gjitha viktimave do të paguhen në mënyrë të shpejtë dhe të plotë,” tha Aether Industries në një deklaratë.

  Ata premtuan se do të japin dëmshpërblim shtesë në shumën prej 59.984 dollarë për familjet e viktimave. Kompania gjithashtu do të mbulojë shpenzimet mjekësore për punëtorët e lënduar dhe do të sigurojë 30,000 dollarë për person “në rast të ndonjë paaftësie të përhershme”.

  Aether do të mbyllë objektin e prekur në Surat “për disa ditë për të kryer një auditim strukturor, mjekësi (dhe) monitorim,” i tha një burim Reuters në kushte anonimiteti.

  Policia në shtetin e Gujarat, ku ndodhi shpërthimi, i tha më herët Reuters se shtatë trupa ishin nxjerrë nga fabrika, duke shtuar se autoritetet tani po pezullonin kërkimet për punëtorët e zhdukur./FrontOnline/

   

  Petrol Company feston në Sos Fshatrat e Fëmijëve dhe në Sos Kopsht
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Tirana do të jetë mikpritëse e dy samiteve më 28 dhe 29 shkurt. I pari do të mbahet të mërkurën e 28...
  Të tjera
  Lajme26 Shkurt 2024
  Në seancën e së hënës në Gjykatën Themelore në Prishtinë, në rastin e njohur si “Veteranët”, Daut Haradinaj, ish-deputeti i Kuvendit të...
  Lajme26 Shkurt 2024
  20 të rinj tjerë të komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptian përfunduan trajnimin mbi Edukimin Medial në kuadër të projektit “Luftimi i dezinformimit...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka reaguar pas konfirmimit se përfaqësues të BQK-së do të marrin pjesë në takimin e nesërm në...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Një burrë në Prizren ka raportuar se vetura e tij është vjedhur nga persona të panjohur. Por automjeti është gjetur i parkuar...
  Sport26 Shkurt 2024
  Fundjavën që shkoi, përfundoi xhiroja e 23-të e Bundesligas. Edhe pas kësaj jave, Bayer Leverkusen vazhdon të jetë lider. Leverkusen triumfoi përballë...
  Vip26 Shkurt 2024
  Si asnjëherë më parë në një studio televizive, Grida Duma ka rrëfyer për jetën personale e profesionale. Djali, siç thotë ajo, është...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.