×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shkencëtarët japin alarmin: Po nxehet Siberia!

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Periudha e zgjatur e nxehtë e Siberisë ka vënë në alarm shkencëtarët, që thonë se këto shenja nuk duhen injoruar. Temperaturat në sipërfaqen e saj ishin muajin e kaluar 10 gradë më shumë se mesatarja, dhe kjo e bën majin e sivjetshëm më të nxehtin e regjistruar ndonjëherë në rajonin e ftohtë rus që nga fillimi i regjistrimeve në 1979-tën.

  Sipas ekspertit të klimës, Martin Stendel, ky devijim i temperaturës në Siberi do të ndodhte vetëm një herë në 100,000 vjet po të mos ishte për ndryshimet klimatike, thotë CNN.

  Dhe në Siberi nuk ishte vetëm maji shumë i ngrohtë; dimri dhe pranvera kanë pasur po ashtu temperatura mbi normalen.

  Sipas shkencëtares Freja Vamborg, Siberia Perëndimore konsiderohet si një prej rajoneve që dëshmon qartë një trend nxehjeje, ndërsa paralajmërime janë dhënë edhe për Arktikun, i cili po ngrohet dy herë më shpejt se pjesa tjetër e planetit për shkak të efektit serë.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Tetë trupa të pajetë janë gjetur në ditët e fundit në Parkun Kombëtar El Veladero në Meksikë. Njoftimi u dha dje në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në Zvicër, mesatarisht 32,000 njerëz në vit duhet të trajtohen në spital për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, dhe 2.2 për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një 17-vjeçar ka vrarë shokun e tij të ngushtë, për arsye se ky i fundit nuk fshiu një postim në rrjetet sociale....
  Të tjera
  Lajme23 Shtator 2023
  Ditën e djeshme është ndarë nga jeta i riu nga Gjilani, Shpresim Jerliu i cili vuante nga një sëmundje. Për vdekjen në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit i ka përshkruar aktivitetet e shtuara ushtarake të Kinës rreth ishullit si “jonormale” dhe paralajmëroi se rrit...
  Sport23 Shtator 2023
  Athletico Paranaense ka ofruar një përditësim për dëmtimin e sulmuesit Vitor Roque dhe ka konfirmuar se ai ka pësuar dëmtim të ligamentit...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kryeministri rumun, Marcel Ciolacu do të udhëtojë në Kiev së bashku me disa nga ministrat e tij. Në këtë vizitë pritet të...
  Vip23 Shtator 2023
  Shakira po jetonte përrallën e saj me Gerard Piqué, përpara se jeta e saj në ëndërr të kthehej në një makth pas...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeshefi i Ndërmarrjes Publike Banesore (NPB), Artan Berisha, tha se po përballen me dy sfida shumë të mëdha, që sipas tij, po...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.