×
 • Lajme
 • Lajme

  Shkarkohet kryesuesi i Kuvendit Komunal në Prishtinë, Pëllumb Bajçinovci

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci.

  33 anëtarë të kuvendit komunal morën pjesë në këtë votim ku të gjithë votuan për shkarkimin e tij, raporton Paparaci.

  “Ne jemi zgjedhë për shnëdrrim të qytetit e jo të bëjmë lojëra politike”, tha Rama në hyrje të seancës, duke kërkuar që të mos shkarkohet kryesuesi.

  “Po ju bëjë thirrje para se të votoni nëse doni të kujtoheni se brez i lojërave politike apo i zhvillimit të Prishtinës. Nuk jemi zgjedhë për tu marr me lojëra politike, kapërceni përplasjet mes egove. Mos e votoni këtë rrëmbim të pushtetit. Pëllumbi është djalë model i Prishtinës që ka punuar me nder e korrektësi. Po shkarkohet pse nuk janë mbajt dy mbledhje të Kuvendit. A po përfaqësoni pazaret e grupeve të interesit apo qytetarëve?”, ka thënë Rama.

  Pas fjalimit Përparim Rama dhe kryesuesi Pëllumb Bajqinovci lëshuan sallën.

  Ndryshe, Pëllumb Bajqinovci u zgjodh kryesues i Kuvendit Komunal më 21.07.2023 pas shkarkimit të Fehmi Kupinës më 27.06.2023 pas propozimit të LDK-së, shkarkim të cilin opozita e ka quajtur të paligjshëm dhe që nuk janë respektuar opinionet ligjore të Ministrisë së Pushtetit Lokal.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.