×
 • Lajme
 • Lajme

  Sherifi: Gjykata Speciale, një ngrehinë politike me qëllime të qarta politike

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Zyrtari i lartë i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka reaguar pas propozimit për aktakuzë nga Gjykata Speciale për presidentin Hashim Thaçi dhe kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli.

  “Zyra e Prokurorit Special të Dhomave të specializuara doli me një qëndrim skandaloz duke paragjykuar vendimin e Gjykatës Speciale ende pa u miratuar aktakuza. Ky qëndrim politik i prokurorisë speciale që lëshon deklaratë të tillë është dëshmi e pakontestueshme se tërësia e strukturave të të ashtuquajturës Gjykatë Speciale nuk është asgjë tjetër, pos një ngrehinë politike me qëllime të qarta politike”, ka shkruar Sherifi në Facebook.

  “Pohimi im se prokuroria nuk është e paanshme por e influencuar politikisht del në mënyrë të qartë nga vet arsyetimi që bëhet në deklaratën e tyre për atë përse e kanë publikuar lajmin ende pa u miratuar aktakuza nga ana e Dhomave të specializuara”, ka thënë ai.

  “E kam theksuar disa herë se miratimi i themelimit të kësaj gjykate është sajesë politike për shkak se baza e ashtuquajtur “Raport i Dick Martit”, mbi të cilin u mbështet themelimi i tij ishte përvetësim i shpifjeve të sajuara nga Shërbimi Sekret i Serbisë kundër popullit shqiptar në përgjithësi dhe UÇK-së”, ka deklaruar Sherifi.

  “Prandaj, një proces që është nisur me direktiva politike nuk duhet të habisë askënd që përfundon me procese gjyqësore të motivuara politikisht. Pikërisht tani hapet një faze e re e luftës politike dhe juridike për të mbrojtur luftën e drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, ka thënë ai.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Kronika20 Shkurt 2024
  Sot, rreth orës 11:46, është raportuar se tre persona kanë kërkuar tretman mjekësor në Spitalin e Vushtrrisë. Sipas mjekut njëri nga të...
  Kronika20 Shkurt 2024
  Një aksident trafiku ka ndodhur në magjistralen Gjilan-Prishtinë, konkretisht në fshatin Slivovë. Nga fotot që ka siguruar Radio Star, shihet se përplasja...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka shkruar në “Facebook” për 35-vjetorin e grevës së minatorëve...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Liverpool ka një shkallë pasigurie të varur mbi ta, mes lajmeve për largimin e Jurgen Klopp në fund të sezonit dhe me...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Me ftesë nga USAREUR-AF, kontingjenti i FSK-së, i dislokuar në Polatli të Republikës së Turqisë, ka përfunduar me sukses stërvitjen “Dynamic Front...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...
  Sport20 Shkurt 2024
  Albin Berisha është një prej futbollistëve që u transferua nga Superliga e Kosovës në Rumani. Ish-sulmuesi i Ballkanit në fillim të këtij...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, vlerëson se Republika e Kosovës sot gëzon lirinë e demokracinë sepse minatorët e Trepçës i mbrojtën ato...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.