×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shefi i Pentagonit: Më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë të vrarë nga Izraeli në Gaza

  FrontOnline
  29 Shkurt 2024

  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli që nga 7 tetori, duke shtuar se Izraeli mund dhe duhet të bëjë më shumë për të mbrojtur civilët.

  Gjatë një seance dëgjimore në Kongresin amerikan (gjoja për shëndetin e tij), Austin u pyet se sa gra dhe fëmijë palestinezë ishin vrarë nga Izraeli, raporton Reuters.

  Është mbi 25,000”, tha ai.

  Austin shtoi se rreth 21,000 municione të drejtuara me saktësi i ishin dhënë Izraelit që nga fillimi i luftës së tij në Gaza.

  Ndërkohë, përtej raportit të Reuters, kjo është një shifër e jashtëzakonshme jo vetëm në tragjedinë e saj, por edhe në matematikën e saj. Nënkolonel Peter Lerner, zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes izraelite (IDF), pak më parë i tha CNN në një intervistë të drejtpërdrejtë me spikeren Wolf Blitzer se Izraeli ka vrarë “12,000 terroristë të Hamasit” në luftën e tij në Gaza që kur Hamasi sulmoi Izraelin jugor më 7 tetor. , 2023.

  Sot në mëngjes, ministria e shëndetësisë në Gaza tha se numri i të vdekurve në Gaza nga duart e Izraelit që atëherë ka tejkaluar 30,000 dhe realiteti në terren është ndoshta më i lartë./Sinjali

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një oficere policie australiane është cilësuar si një heroinë nga kryeministri i vendit, pasi ajo u përball dhe qëlloi për vdekje një...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një shqiptar është arrestuar nga policia italiane pasi vodhi me dhunë një të moshuar. Sipas mediave në Shqipëri, 33 vjeçari, një emër...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Kanadaja ka paralajmëruar qytetarët e saj që të shmangin të gjithë udhëtimet në Izrael, Gaza dhe Bregun Perëndimor. Vendi ka përmirësuar vlerësimin...
  Të tjera
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyrtari i tretë më i pushtetshëm në Kinë, Zhao Leji – anëtar i Komitetit të Partisë Komuniste të Kinës – e ka...
  Sport13 Prill 2024
  Atletico Madrid ka marrë pikë të plota të shtunën ndaj Girona në kuadër të Javës së tridhjetë në La Liga. Ndeshja e zhvilluar...
  Sport13 Prill 2024
  Ballkani e ka konsoliduar udhëheqjen e tabelës së Superligës së Kosovës në futboll, duke bërë dy pikë më shumë se sa Llapi...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Holanda do të mbyllë ambasadën e saj në Teheran të Iranit, nesër si një masë paraprake. Kështu tha Ministria e Jashtme holandeze,...
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.