×
 • Lajme
 • Lajme

  Shefat që mbetën jashtë Kuvendit

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Legjislatura e fundit e Kuvendit të Kosovës kishte gjashtë shefa të grupeve parlamentare (të partive shqiptare).

  Ata ishin: Avdullah Hoti (LDK), Glauk Konjufca (VV), Memli Krasniqi (PDK), Ahmeti Isufi (AAK), Bilall Sherifi (NISMA) e Dardan Sejdiu (PSD).

  Puna kryesore ka “rënë” mbi ta, pasi kanë qenë “zëri” kryesor i partive të tyre në institucionin ligjvënës, por jo vetëm.

  Edhe pse në Kuvend janë përplasur shpesh herë mes vete, prapëseprapë kur është nevojitur ndonjë ujdi për kalim të ndonjë ligji, të njëjtin janë bashkuar dhe kanë lën pas “hasmëritë”.

  Por edhe pse kanë qenë tejet aktiv në seancat plenare, sigurisht edhe për shkak të rolit që kanë pasur dhe të qenit jashtëzakonisht shumë present në media, prapëseprapë disa prej tyre kanë dështuar të marrin votat e mjaftueshme nga qytetarët që të jenë pjesë edhe e legjislaturës së re të Kuvendit, shkruan Reporteri.net.

  Nga më të zeshmit në legjislaturën e kaluar ka qenë Ahmeti Isfufi i AAK-së, por sipas rezultateve të publikuara nga mediat së fundmi ai nuk ka siguruar votat të bëhet deputet sërish.

  Votat nuk i ka siguruar as Bilall Sherifi kryetar i grupit parlamentar të NISMA-s Socialdemokrate.

  Edhe nëse NISMA e kalon pragun, Sherifi nuk do të jetë pjesë e Kuvendit.

  Jashtë Kuvendit ka mbetur edhe Dardan Sejdiu, kryetar i grupit parlamentar të Partisë Socialdemokrate. Por jo veç ai, por jashtë Parlamentit ka mbetur e gjithë partia e tij, pasi asnjë deputet i kësaj partie nuk ka arritur të bëhet deputet.

  Kurse votat për t’u bërë deputet i kanë siguruar ish-kryetarët e grupeve parlamentare të partive tjera: Avdullah Hoti i LDK-së, Glauk Konjufca i VV-së e Memli Krasniqi i PDK-së.

  Mbetet të shihet nëse këta të fundit do të zgjedhen nga partitë e tyre sërish ta ushtrojnë pozitën e shefit të deputetëve.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që s’do të kenë rrymë nesër
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Pas miratimit me sukses të raportit të raportueses për Kosovën, Dora Bakoyannis, nga Komiteti për Politikë dhe Demokraci i Këshillit të Evropës,...
  Lajme15 Prill 2024
  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka bërë të ditur se mbi 200 mijë rezident janë të regjistruar në Kosovë, dhe mbi...
  Lajme15 Prill 2024
  Ka filluar ceremonia e pritjes se liderëve botëror nga Presidentja Vjosa Osmani, të cilët do të marrin pjesë në Forumin Ndërkombëtar për...
  Të tjera
  Kronika15 Prill 2024
  Rryma dyshohet se ka shkaktuar zjarin në një depo të frutave në Podujevë. Kështu kanë deklaruar para policisë, dëshmitarët. “Raportohet se një...
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.