×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ShBA akuzon katër ushtarë rusë për krime lufte në Ukrainë

  FrontOnline
  06 Dhjetor 2023

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë akuzuar katër ushtarë rusë për krime lufte, për veprimet e tyre ndaj një amerikani gjatë pushtimit rus të Ukrainës

  Kjo është hera e parë që Departamenti amerikan i Drejtësisë ka ngritur akuza për krime luftë ndaj individëve ushtarakë të lidhur me Rusinë.

  Prokurori i Përgjithshëm, Merrick Garland, tha se këto ishin akuzat e para të ngritura sipas një ligji federal të vitit 1996 që lejon Shtetet e Bashkuara të ndjekin penalisht njerëzit që kryejnë krime lufte kundër amerikanëve jashtë vendit.

  “Ndërsa bota ka parë tmerret e pushtimit brutal të Ukrainës nga Rusia, po ashtu ka bërë edhe Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara”, tha Garland në një konferencë shtypi, shkruan Reuters.

  Ushtarët akuzohen për rrëmbimin e viktimës nga shtëpia e tij në një fshat ukrainas vitin e kaluar.

  Amerikani u rrah dhe u mor në pyetje ndërsa mbahej për 10 ditë në një kompleks ushtarak rus, përpara se të evakuohej përfundimisht, thanë autoritetet amerikane.

  Burrat dyshohet se kanë kërcënuar gjithashtu se do ta vrisnin viktimën dhe kryen një ekzekutim sillet.

  Aktakuza identifikoi dy nga burrat si Suren Seiranovich Mkrtchyan dhe Dmitry Budnik dhe jepte emrat e parë të dy të tjerëve: Valerii dhe Nazar.

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Kryesuesi i ekipit të Serbisë në dialog, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në raundin e ri...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla, ka njoftuar se brenda 24 orëve janë arrestuar 15 persona. Ai me këtë rast ka...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish-deputetja dhe moderatorja, Grida Duma, ka folur për ndjenjat që i jep Kosova sa herë të jetë e pranishme. E ftuar në...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Sikurse në shumë sektorë ku punëtorët po lëshojnë vendin e punës, njëjtë po ndodhë edhe tek zjarrfikësit. Kjo, për shkak të kushteve...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish nënkryetarja e komunës së Prishtinës dhe ish ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Arsimit, Donjeta Sahatçiu, ka reaguar pas anulimit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është duke qëndruar për vizitë në Katar. Ajo atje po merr pjesë në tryezën ekonomike ndërmjet Kosovës...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Zjarrfikësit në Kosovë vazhdojnë të jenë të pakënaqur me kushtet e punës. Edhe viti 2024 për ta ka filluar njëjtë sikurse viti...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.