×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Shala shpreson që Komisioni Hetimor ta zhvillojë punën normalisht: Të zbardhet e vërteta për rezervat shtetërore

  FrontOnline
  30 Nëntor 2023

  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, ka mbajtur konferencë për medie pas konstituimit të Komisionit Hetimor për rezervat shtetërore.

  Ai tha se qe një vit kanë kërkuar përgjigje mbi rezervat shtetërore edhe pse ekzistojnë dyshimet për keqpërdorime. Shala ka sqaruar se Qeveri për këtë vit ka shpallur tender për furnizim përderisa vitin e kaluar këtë e kishte konsideruar sekret.

  Shala tha se shpreson që Komisioni Hetimor ta zhvillojë punë normalisht dhe të zbardhet e vërteta për rezervat shtetërore.

  “Me vendim të Qeverisë së Kosovës gjegjësisht të kryeministrit ajo që është e rëndësishme të themi që tash e 1 vit ne nuk kemi marr përgjigjet më substanciale mbi rezervat shtetërore edhe pse tashmë është e ditur që përkundër pagesave kontratave dhe gjithë asaj që ka ndodhur malli nuk ka ardhur në Kosovë i kompletuar as i vajit as sheqerit as miellit, megjithatë anomalia më e madhe ndodhë që për pjesën që po flasin ka qenë çështja  e largimit të procedurave publike sipas ligjit dhe prokurimit publik dhe në anën tjetër tashmë kur ne po flasim po e njëjta Ministri e njëjta Qeveri pra të njëjtit akterë me të njëjtat kushte dhe rrethana ekonomike dhe gjeostrategjike kemi shpalljen e tenderit për rezerva shtetërore të reja për këtë vit me procedurë të hapur publike pra të njëjtit akterë e njëjta Qeveri vitin e kaluar pati mbyllur me sekret shtetërorë tashmë pa ndryshuar asgjë kemi procedurë të hapur tenderimi për blerjen e mira tonëve grurë dhe qindra faktikisht miliona euro mjete të ndara”, raporton EO.

  “…pra çfarë ndodhi pyetja logjike është nga viti i kaluar e deri në këtë vit pse në vitin e kaluar ishin të mbyllura procedurat pse u larguan procedura nga prokurimi publik transparent dhe në këtë vit po vazhdohet sipas ligjit në fuqi për procedurat e prokurimit publik pra kemi dy veprime ligjore krejtësisht të ndryshme me të njëjtit akterë për të njëjtën procedurë dhe të njëjtin mall pra kemi dy veprime, a ishte gabim atëherë kur u mbyll dhe u bë çfarë u bë dhe u keqpërdor rezerva shtetërore nuk u përfill ligji apo është gabim sot pra kjo është e vërteta të cilën duhet ta zbardhim pra kur Qeveria ka vepruar drejtë po vepron tash kur po blen sipas procedurave prokurimit publik rezervën shtetërore apo gaboi vitin e kaluar kur realisht i mbylli procedurat pra nëse asgjë nuk zbardh komisioni hetimor parlamentar dhe Qeveria do duhej ta shpjegonte pyetjen pse ndryshoi dhe cilët janë faktorët e rijnë, ligji është i njëjti Qeveria është e njejta akterët janë të njëjtit e ri përsëris malli është po i njëjti rezervë shtetërore e në këtë vit kemi procedurë të hapur dhe mund të keni qasje të gjithë dhe të i shihni pra kjo tregon për frikën dhe panikun që ka Qeveria për tu ballafaquar me të vërtetën dhe me komisionin hetimor parlamentar të cilën kemi kërkuar tash e sa kohë edhe si grup parlamentar i Partisë Demokratike dhe si deputet sepse ka pasur dhe ka keqpërdorime të skajshme”.

  “Ne më shumë se sot komunikojmë me ju dhe opinionin në mënyrë transparente dhe të nxjerrim fakte dhe argumente nuk mundemi por ne kemi ngritur shqetësime dhe komisioni e ka obligim që të kemi qasje në dokumentet reale që ka ndodhur dhe ajo do ishte ndihmesë e madhe për ta vërtetuar atë që kemi pretenduar ne, ne po pretendojmë dhe është konfirmuar që nuk ka ardhur një pjesë e mallit dhe kjo është publike dhe ne përmes Komisionit nëse ka normalitet të punëve por nëse e shohim siç ishte sot unë nuk shpresojë që do ketë normalitet dhe kur nuk ka normalitet nuk ka as rezultat, por nëse ka normalitet pune në Komisionin Hetimor ne sigurisht që do ta zbardhim të vërtetën”.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shkurt 2024
  Gjykata e Apelit ka vendosur që Enver Sekiraqa të rikthehet në arrest shtëpiak, dhe të mos qëndrojë më nën masën e paraqitjes...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Të tjera
  Sport26 Shkurt 2024
  Fundjavën që shkoi, përfundoi xhiroja e 23-të e Bundesligas. Edhe pas kësaj jave, Bayer Leverkusen vazhdon të jetë lider. Leverkusen triumfoi përballë...
  Vip26 Shkurt 2024
  Si asnjëherë më parë në një studio televizive, Grida Duma ka rrëfyer për jetën personale e profesionale. Djali, siç thotë ajo, është...
  Vip26 Shkurt 2024
  Grida Duma është një prej grave që fuqishëm ka përkrahur gratë e tjera gjatë karrierës së saj politike, por edhe tash në...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Tirana do të jetë mikpritëse e dy samiteve më 28 dhe 29 shkurt. I pari do të mbahet të mërkurën e 28...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Prishtinë- Gjykata Themelore në Prishtinë, ka shpallur aktgjykim lirues ndaj kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca i akuzuar për hedhje të...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se edhe presidenti rus, Vladimir Putin, po të ishtë në krye të Qeverisë së Kosovës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.