×
 • Lajme
 • Lajme

  Serwer: Rrëzimi i Qeverisë Hoti s’prodhon jostabilitet politik

  FrontOnline
  24 Dhjetor 2020

  Eksperti amerikan për çështjet e Ballkanit, Daniel Serwer, konsideron se rrëzimi i Qeverisë Hoti nuk prodhon paqëndrueshmëri politike në Kosovë.

  Në një përgjigje për Kohën, Serwer ka thënë se Qeveria e cila u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese, pasi shpalli të pavlefshme votën e deputetit Etem Arifi nuk kishte shumicë parlamentare dhe si e tillë “u avullua” nga Kushtetuesja.

  “Kjo është më shumë si funksionim i duhur i institucioneve për mua. Kosova mund të dalë nga kjo gjendje duke mbajtur një proces të mirë zgjedhor, nga i cili prodhohet shumicë e fuqishme parlamentare”, ka thënë ai.

  Serwer ka shtuar se e mira e zgjedhjeve është se nuk dihet se çfarë prodhojnë. Porse thotë se shpreson që procesi i zgjedhjeve të jashtëzakonshme, të cilat pritet të mbahen në fillimin e vitit 2021, të jenë të lira, të drejta, paqësore dhe me rezultat definitiv.

  Gjykata Kushtetuese të hënën ka vendosur pro kërkesës së Lëvizjes Vetëvendosje rreth vlefshmërisë së votës së deputetit Etem Arifi për zgjedhjen e Qeverisë Hoti, me çka edhe zyrtarisht vendi duhet të shkojë drejt zgjedhjeve të parakohshme.

  Vota e deputetit Etem Arifi ishte vendimtare për zgjedhjen e Qeverisë Hoti më 3 qershor.

  “E vetmja fuqi e Qeverisë Hoti ishte dobësia e saj”

  Duke folur për pasojat politike në proceset në të cilat është Kosova, ai ka përmendur edhe dialogun me Serbinë. Ndërrimi i qeverive, sipas Serwerit, do ta ngadalësojë edhe më shumë këtë proces, por situata politike në Kosovë nuk e zbeh pozitën e kësaj të fundit në dialog.

  “Nuk do ta dobësojë (v.j. pozitën e Kosovës në dialogun me Serbinë). Sigurisht që do ta ngadalësojë procesin e dialogut, pasi Prishtina ka nevojë për një Qeveri të re para se të vazhdojë. Por nëse Qeveria ka një shumicë të fortë, që përputhet me atë të Vuçiqit, kjo do të thotë zbatim shumë më i lehtë i çdo gjëje për të cilën bihet dakord. E vetmja fuqi e Qeverisë Hoti ishte dobësia e saj. Ai mund vërtet t’u thoshte Brukselit e Beogradit se mund të pajtohej vetëm me diçka që është në favor të Kosovës, në mënyrë që Qeveria e tij të mos rrëzohej”, i ka thënë Serwer KOHËS.

  Dialogu rifilloi në vjeshtë pas një takimi në Shtëpinë e Bardhë në praninë e ish-presidentit Donald Trump, nga ku dolën me një listë zotimesh të dyja shtetet. E pas kësaj u mbajtën edhe disa takime të tjera në nivel ekspertësh e po ashtu edhe mes kryeministrit Avdullah Hoti e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, porse marrëveshja përfundimtare mes dy vendeve duket të jetë e largët, pasi Vuçiq potencon se nuk do ta njoh Kosovën e pala kosovare thotë se s’do të ketë marrëveshje përfundimtare pa njohje të ndërsjellë.

  Ka folur edhe për procesin e liberalizimit të vizave. Sipas tij, është koha që Këshilli i Bashkimit Evropian t’u thotë ministrave të brendshëm se liberalizimi i vizave për Kosovën duhet të ndodhë.

  “Kushdo që ka tru mund të humbte besimin (v.j. në Bashkimin Evropian) për shkak të vonesave në liberalizimin e vizave”, ka thënë ai.

   

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Bernard Nikaj Sekretar për Marrëdhënie Ndërkombëtare në  PDK tha se kanë provuar që të i’a shkurtojnë Kurtit mandatin së paku për tetë...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i PDK-së, Rashit Qalaj, ka thënë se Donika Gërvalla e ka pamundësuar që babai i saj Jusuf Gërvalla të varroset me...
  Lajme29 Maj 2024
  Bujar Dugolli, profesor universitar, ka shprehur pajtueshmëri me deklaratën e presidentes Osmani për letrën e ministres Gërvalla, por që, siç tha ai,...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.