×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sërish tensione mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

  FrontOnline
  30 Maj 2023

  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje që, të paktën në teori, do të zgjidhte konfliktin e tyre prej dekadash mbi enklavën e Nagorno- Karabakh.

  Dy ish-republikat sovjetike të Kaukazit u përfshinë në dy luftëra, në vitet 1990 dhe 2020, mbi kontrollin e Nagorno-Karabakut, i cili njihet ndërkombëtarisht si pjesë e territorit azerbajxhanas, por i banuar kryesisht nga armenë.

  Në vjeshtën e vitit 2020, Azerbajxhani rimori territorin e kontrolluar nga Armenia për dekada. Negociatat midis dy qeverive dukej se po përparonin javët e fundit, veçanërisht pas vendimit të kryeministrit armen Nikol Pashinyan  për të njohur Nagorno-Karabakun si pjesë të Azerbajxhanit.

  Por Jerevani akuzoi Bakun se po kërcënonte se do të përdorte përsëri forcën, duke komentuar deklaratat e presidentit azerbajxhanas Ilham Aliyev  që kërkonte shpërbërjen e qeverisë “autonome” lokale në Nagorno-Karabakh.

  Ministria e Jashtme armene tha se Aliyev po përmend sërish kërcënimet për gjenocid dhe po përgatit terrenin për një tjetër operacion agresiv kundër popullsisë së Nagorno-Karabakut, sipas agjencisë së lajmeve Armenpress.

  Tensioni mbetet i lartë, pavarësisht bisedimeve të paqes të ndërmjetësuara nga SHBA, BE dhe Rusia, veçanërisht pasi ushtria azere vendosi një pikë kontrolli në korridorin e Laçinit, e vetmja lidhje midis Armenisë dhe enklavës. Armiqësitë në kufi janë të shpeshta.

  Aliyev tha se ka ardhur koha, pas sukseseve të Azerbajxhanit në fushat e betejës në vitin 2020, që armenët të braktisin “iluzionet” për pavarësinë e Nagorno-Karabakut.

  Që do të thotë ” binduni ligjeve të Azerbajxhanit, bëhuni qytetarë normalë, besnikë, hidhni simbolet e pseudoshtetit të tyre në koshin e mbeturinave dhe shpërndani të ashtuquajturin parlamentin e tyre”, tha presidenti në fjalimin e tij të transmetuar nga televizioni shtetëror azerbajxhanas .

  Aliyev u takua javën e kaluar me Pashinyan në Moskë, ku presidenti rus Vladimir Putin, tha se ai besonte se palët po bënin përparim në përpjekjet për të arritur një marrëveshje paqeje, pavarësisht vështirësive.

  Nesër, të mërkurën, dy liderët do të takohen në Moldavi, në kuadër të një takimi zhvillimor të organizuar nga BE, me pjesëmarrjen e më shumë se 40 shteteve dhe institucioneve europiane.

  Nagorno-Karabak mbetet pika kryesore e mosmarrëveshjes mes dy shteteve, ndërsa çështjet si përcaktimi i kufijve të tyre, shkëmbimi i të burgosurve dhe hapja ose zhbllokimi i “korridoreve” tregtare të secilit vend që kalojnë nëpër territorin e tjetrit janë gjithashtu pezull./FrontOnline/

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit. SBU pretendoi...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...
  Vip03 Tetor 2023
  Gili, këngëtarja që i ka pushtuar zemrat e publikut prej vitesh, kohë pas kohe vjen me projekte të reja muzikore. Por, nuk...
  Vip03 Tetor 2023
  Eneda Tarifa do rikthehet në ekran në rolin e moderatores. Pas një pushimi të gjatë këngëtarja e njohur do të moderojë formatin...
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.