Gjuha:
×
 • Sport
 • Sport

  Sërish mblidhen klubet e futbollit, kërkojnë nga MKRS licencimin e FFK-së – kërcënojnë me mosvazhdim të garave

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Ka vazhduar saga e licencimit të Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK-së) nga Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit (MKRS), ku sot janë mbledhur mbi 20 klube të futbollit.

  Ata kanë diskutuar sot (e mërkurë) në zyrat e FFK-së për procesin e licencimit, ku për këtë ka folur donatori i KF Trepçës, Avni Haxhiu.

  “Po jemi mbledhë sot për të diskutuar rreth procesit të licencimit. Sipas sekretarit të përgjithshëm të FFK-së, kjo federatë i ka kompletuar dokumentet për licencim që disa ditë, por nuk kanë pranuar ende përgjigje”, ka thënë ai për RTV Dukagjini.

  Në anën tjetër, trajneri i Llapit, Tahir Batatina, ka thënë se nëse FFK nuk licencohet deri më 31 mars, atëherë nuk do t’i vazhdojë garat.

  “Në rast se nuk përfundon procesi i licencimit deri me datën 31 mars atëherë klubet janë dakorduar që të mos vazhdojnë më garat”, Tahir Batatina për Kanal10.

  Mësohet se në këtë mbledhje nuk kanë qenë pjesëmarrëse të gjitha kubet.

  Klubet shkaku i mos-licencimit janë privuar nga ligji për sponsorizim, duke mos arritur të marrim mjetet që kanë në marrëveshje me kompanitë e mëdha.

  Ministria e Sportit ditën e djeshme ka njoftuar se licencimi i federatave bëhet nga ‘Komisioni Vlerësues për Licencimin e Federatave Sportive’ dhe nuk bie në përgjegjësinë e ministrit, Hajrullah Çeku.

  FFK në anën tjetër aktualisht kryetarin e saj Agim Ademin e ka në arrest shtëpiak, pasi akuzohet për dy vepra penale: ‘Keqpërdorim i besimit’ si dhe ‘Shmangie nga tatimi’, duke keqpërdorur buxhetin e Federatës së Futbollit të Kosovës.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Sport30 Maj 2023
  Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka dërguar sot ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, në lidhje me mesazhin provokues dhe politik të tenistit...
  Sport29 Maj 2023
  Pas katër vitesh, Partizani rikthehet te titulli kampion në Superiore teksa të kuqtë mposhtën në shtëpinë e tyre, Teutën me rezultatin 2-0....
  Sport29 Maj 2023
  Kombëtarja e Italisë ka publikuar sot listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e muajit qershor. Skuadra e Roberto Mancinit përbëhet nga...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët që po i përcjellin nga afër ngjarjet në veri të vendit janë sulmuar në Leposaviq. T7 raportoi se gazetarët janë sulmuar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryeministri Albin Kurti nuk do të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës në Sllovaki ku kishte planifikuar të shkonte për shkak të...
  Vip30 Maj 2023
  Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj do të martohen në datën 17 qershor. Ceremonia që do të bëjë bashkë familjarë, miq dhe bashkëpunëtorë...
  Vip30 Maj 2023
  Albina Kelmendi duket se do e prekë sërish skenën e “Eurovizionit”. Ajo ka zbuluar se ka marrë disa oferta prej shteteve pjesëmarrëse...
  Lajme30 Maj 2023
  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se nuk kanë raport zyrat nëse është ndërprerë mësimi në komunat...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.