×
 • Lajme
 • Lajme

  Serbët e arrestuar në Moknë të Istogut, drejtësia kosovare i transferon në Veri të Mitrovicës

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Një javë pasi xhandarmëria serbe është futur ilegalisht në territorin e Republikës së Kosovës, një rast i ngjashëm kishte ndodhur edhe të shtunën e 15 gushtit.

  R.K, P.M, M.U dhe G.M, shtetas serbë, janë futur ilegalisht në bjeshkët e Moknës në Istog të shtunën.

  Makina serbe bashkë me flamurin e Serbisë është futur në Mokën në territorin e Republikës së Kosovës.

  Banorët e fshatrave të Istogut që ndodhen gjatë verës në këtë zonë malore kanë njoftuar Policinë e Kosovës.

  E, pas një aksioni të menjëhershëm të ROSU me Policinë e Kosovës kufitare kanë arrestuar katër personat dhe kanë konfiskuar arsenal armësh.

  Mirëpo, IndeksOnline mëson nga burime të sigurta se të pandehurit janë transferuar për në qendrën e paraburgimit në Mitrovicën e Veriut, saktësisht në Zubin Potok.

  Zëdhënësja e Gjykatës Themelore në Pejë, Tringa Zhutin, ka thënë se “Ju njoftoj se të pandehurit në fjalë janë në paraburgim në njërën nga Qendrat e Paraburgimit brenda Republikës së Kosovës”.

  Ndryshe, R.K, P.M, M.U dhe G.M, iu është caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji.

  “Më parë e gjer me datë 15.08.2020, në mënyrë të paautorizuar dhe në kundërshtim me nenin 5 par.1 të Ligjit për Armë (Ligji nr. 05/L-022) kanë mbajtur në pronësi dhe kontroll të paautorizuar armë nga të cilat me datë 15.08.2020, rreth orës 17:00, gjersa ishin së bashku në Bjeshkët e Istogut, kanë shkrepur disa herë në ajër duke shkaktuar frikësim dhe shqetësim te banorët e asaj ane, e të cilat armë pastaj i sekuestron policia”, thuhet në komunikatën e Gjykatës Themelore në Pejë.

  Zgjerimi i Comoditës në SHBA: “Nap Queen Sleep”, krenaria e shqiptarëve
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot mban mbledhje të jashtëzakonshme për shkarkimin e kryesuesit të Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. Karrigen e kësaj pozite, Front...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar aktualisht në Doha të Katarit. Ajo përmes një postimi në Facebook, ka thënë se...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka thënë se në vazhdimësi është punuar për përballjen me krizën energjetike dhe se masat e ndërmarra...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka pritur në takim Drejtorin Ekzekutiv të Institutit të Krimeve të Kryera gjatë Luftës në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka bërë thirrje që nesër (e mërkure) të protestohet kundër vendimit të Apelit për kthimin në...
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Ngrënia e disa ushqimeve mund të ndikojë në shëndetin e zemrës. Deri më tani, disa studime kanë treguar se një dietë e...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Deputetja nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, janë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Avni Kastrati, ushtrues detyre i drejtorit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se janë gati për të filluar...
  Front TV27 Shkurt 2024
  Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Halil Thaçi, është përplasur me deputeten nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Albana Bytyqi,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.