Lajme

Selimi: “Shenzhen” dhe “Shengen” kanë kuptime të ndryshme

Selimi: “Shenzhen” dhe “Shengen” kanë kuptime të ndryshme
00:26 | 24 Qershor 2020

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka përmirësuar deputetët opozitarë në seancën ku po flitet për bisedimet Kosovë-Serbi, që do të vazhdojnë nga 27 qershori në Washington.

Ai tha se “shenzhen” dhe “shengen” janë terme krejt të ndryshme dhe se nuk duhet ngatërruar.

Shenzhenin e kishte përmendur i dërguari i Trump, Richard Grenell, në një intervistë, duke folur për një plan ekonomik për Kosovën.

Selimi ka thënë se kryeministri dhe Qeveria janë zotuar se nuk do të hyjnë në bisedime të tilla.

“Edhe kryeministri Hoti, edhe ne, jemi zotuar që nuk do të hyjmë në negociata të tilla për mini-shengenin. Shenzhen është zonë ekonomike në Kinë që punëson miliona njerëz. Është diçka si plani Marshall. Shengen është diçka tjetër”.

KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore

Të tjera