×
 • Auto
 • Auto

  Sa shpesh duhet të ndërrohet vaji i makinës?

  FrontOnline
  15 Shkurt 2024

  Në forumin shumë të njohur Reddit, një përdorues pyeti të tjerët se cilat mite të lidhura me makinat dhe legjendat urbane i zemërojnë më shumë.

  Pati mijëra përgjigje, por historia e një përdoruesi amerikan habiti veçanërisht evropianët. Ai përmendi se e urren, mbi të gjitha, të ashtuquajturin mitin e 4,828 kilometrave, për të cilin shumica dërrmuese e njerëzve në këtë anë të Atlantikut vështirë se kanë dëgjuar ndonjëherë.

  Sidomos në Shtetet e Bashkuara, një mit i zakonshëm thotë se vaji i makinës duhet të ndërrohet çdo rreth 4,800 kilometra ose çdo tre muaj.

  Historia daton në dekada më parë, kur ndryshimi i vajit në makina mund të ishte i nevojshëm edhe kaq shpesh. Megjithatë, në Shtetet e Bashkuara, ajo ka mbetur pjesë e një lloj “kanuni” të automobilizmit.

  Një pjesë e arsyes për këtë është se në SHBA kjo histori është shtyrë përpara nga ata që përfitojnë prej saj, pra dyqanet e shërbimeve.

  Intervali i ndërrimit të vajit të një makine ndryshon në varësi të makinës dhe vajit të përdorur, por në praktikë është gjithmonë ndërmjet 10,000 dhe 30,000 mijë kilometrave. Nëse makina drejtohet pak, rekomandohet ta ndërroni atë rreth një herë në vit.

  Në parim, vaji gjithashtu mund të zgjasë dukshëm më gjatë, por më pas rriten rreziqet e problemeve. Përveç kësaj, është thelbësore të ndryshoni filtrin e vajit, sepse vajrat e makinës mund të zgjasin më shumë se kaq.

  Në rastin më të keq, kursimi në punën e ndryshimit të filtrit madje mund të çojë në dëmtim të motorit, kur vetitë e vajit përkeqësohen dhe lubrifikimi përkeqësohet./FrontOnline/

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Auto23 Prill 2024
  Kompania MG në panairin e vetura në Pekin këtë javë do të prezantojë konceptin EXE181, që paralajmëron hiperveturën elektrike me një ulëse....
  Auto23 Prill 2024
  Në epokën e rrjeteve sociale, influencuesit shpesh shihen në publik duke realizuar video për TikTok ose rrjete tjera. Në një përpjekje për...
  Auto22 Prill 2024
  Aston Martin ka prezantuar modelin e ri DBX me një pamje të brendshme të rifreskuar tërësisht dhe disa përditësime të vogla. Brendësia...
  Të tjera
  Lajme23 Prill 2024
  Nga Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsioni për FrontOnline është deklaruar deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, lidhur me raportin e DASHI-it....
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka siguruar se nuk ka aspak plane për të zgjeruar programin e përbashkët të sigurisë...
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Në Serbi po qëndron për një vizitë Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Reiffenstuel. Në kuadër të...
  Lajme23 Prill 2024
  Lutfi Haziri, nënkryetari i LDK-së në një prononcim për Front Online ka folur lidhur me raportin e DASH-it, ku thuhet se Kosova...
  Vip23 Prill 2024
  Vittoria Ceretti dukej sensacionale në një sërë fotografish nga arratisja e saj ekzotike të hënën. Modelja italiane, 25 vjeçe, e cila është...
  Lajme23 Prill 2024
  Në cilësinë e Koordinatores Kombëtare kundër dhunës në familje, dhunës ndaj grave dhe dhunës me bazë gjinore, javën e kaluar, ministrja e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.