×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rusia vendos trupat në Nagorno-Karabak

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Më shumë se 400 ushtarakë rusë janë vendosur në zonën e Nagorno-Karabakut, pas një marrëveshjeje për t’i dhënë fund konfliktit në rajon. Luftimet midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre armene zgjatën për javë të tëra, derisa të dyja palët ranë dakord për armëpushim, që u ndërmjetësua nga Rusia.

  Ministria ruse e Mbrojtjes, konfirmoi mbërritjen e trupave paqeruajtëse, që zbarkuan fillimisht në Jerevan, para se të niseshin për në Nagorno-Karabak, ku ata pritet të qëndrojnë për pesë vjet, sipas marrëveshjes.

  Armëpushimi i vendosur, mes dy vendeve, shkaktoi zemërim publik në Armeni, ku protestuesit sulmuan parlamentin dhe bënë thirrje për dorëheqjen e kryeministrit, Nikoll Pashinyan, ndërsa në Azerbajxhan u mirëprit me festa.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Katër persona, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë, dhe tre të tjerë janë plagosur, pas një sulmi me thikë në Kuins të Nju...
  Kronika03 Dhjetor 2023
  Policia ka pranuar një informatë se në një pompë derivatesh nga dy persona rë dyshuar po kryhet shit-blerje e substancave narkotike. Ata...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë sot ka caktuar masën e paraburgimit për një muaj ndaj Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës lidhur...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Familja e Liridona Ademajt, nëpërmjet një postimi në Facebook ka njoftuar se tashmë është marr vendimi që e ndjera të rivarroset në...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Osmani takon Von Der Leyen, diskutohet për afrimin e Kosovës me BE-në Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar presidenten e Komisionit...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Rreth 80 për qind e atyre që jetojnë në Gaza u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Kështu thuhet në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.