×
 • Lajme
 • Lajme

  Rusia përshëndet arrestimet në Kosovë, thotë se ndërhyrja e NATO’s ishte e gabuar

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Ministria e Jashtme e Rusisë ka përshëndetur arrestimet e krerëve të UÇK’së duke shtuar se ndërhyrja e NATO’s për të evituar katastrofën humanitare dhe ndaluar spastrimin etnik, ishte “e gabuar”.

  “Fakti që Dhoma e Prokurorit të Specializuar të Kosovës ka intensifikuar hetimet ndaj krimeve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) me aktakuzat kundër ish-drejtuesve të këtij entiteti të neveritshëm kanë ardhur në vëmendjen tonë. Të akuzuarit përfshijnë “Presidentin” Hashim Thaci dhe ish “Kryetarin e Kuvendit” Kadri Veseli.

  Është shumë e rëndësishme të çohen para gjykatës ata që janë fajtorë për kryerjen e krimeve të rënda, të identifikuar në kohën e duhur nga raportuesi i PACE, Dick Marty, për t’i mbajtur ata përgjegjës para ligjit. Në këtë kuptim, nuk duhet të ketë njerëz të paprekshëm.

  “Statusi” mbresëlënës i të akuzuarit është i jashtëzakonshëm. Rezulton se për shumë vite ka pasur njerëz në krye të kuazi-shtetit të Kosovës, në lidhje me të cilët janë mbledhur prova të forta duke i lidhur ata me aktivitete të paligjshme në Kosovë, duke përfshirë krimin e organizuar dhe terrorizmin. Fatkeqësisht, klientët perëndimorë të Prishtinës mbyllën një sy të verbër ndaj kësaj pjese të biografive të të nënshtruarve të tyre.

  Është duke u bërë e qartë për publikun e gjerë perëndimor se kënd po e ndihmonte NATO-ja kur bombardoi Jugosllavinë sovrane më 1999.

  Kosova ka kohë që është bërë një vatër e ekstremizmit dhe krimit edhe si fqinjë e BE-së. Arrestimi i dy “shtetasve” ​​të Kosovës të cilët policia austriake dyshon për përfshirje në sulmet e fundit terroriste në Vjenë sigurojnë prova shtesë për këtë.

  Shpresojmë që Perëndimi më në fund do t’i marrë parasysh paralajmërimet për natyrën e vërtetë të “shtetësisë” së Kosovës dhe të ndalojë së mbështeturi verbërisht ata që janë të vendosur të bëjnë gjithçka për hir të qëllimeve të tyre vet-shërbyese politike”

  30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme, me çmime me të…
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka bërë të ditur se zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq është dërguar në...
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Jeffrey Hovenier, ka zhvilluar një takim me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. Temë e diskutimit...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti, të enjten në konferencën për media, pas mbledhjes së qeverisë ka bërë thirrje ftoj qytetarët që kur të kalojnë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...
  Vip18 Prill 2024
  Mesazhe të bukura dhe pozitive nga fansat,kanë lumturuar sot banorët e BBVIP. Heidi ishte një prej tyre. Njëri prej fansave të saj,...
  Lajme18 Prill 2024
  Qeveria e Kosovës në mbledhje të mbajtur të enjten ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë në mes të Republikës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.