×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rritje misterioze e nivelit të rrezatimit mbi Skandinavi

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Nivelet e rrezatimit kanë shënuar rritje në atmosferë, mbi Evropën Veriore, gjë që mund të jetë tregues për dëme në një termocentral bërthamor në Rusinë Perëndimore, sipas një agjencie holandeze të shëndetësisë, e cila i ka analizuar të dhënat, raportojnë agjencitë ndërkombëtare të lajmeve.

  Megjithatë, operatorët e termocentralit bërthamor rus, “Rosenergoatom” kanë mohuar se ka probleme, raporton agjencia ruse e lajmeve TASS.

  Disa agjenci mbikqyrëse skandinave kanë detektuar nivele të ngritura të radionuklideve (ose izotopeve radioaktive.

  “Radionukleidet janë artificiale, pra rezultat i veprimeve njerëzore. Përbërja e tyre mund të jetë tregues i dëmeve në një termocentral bërthamor”, ka thënë një zyrtar i Institutit holandez për Shëndetësi Publiuke dhe Ambient, që është marrë me analizën e të dhënave.

  Afër 6500 banorë të Shalës së Bajgorës përfitojnë nga rrjeti i ri
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Bashkimi Evropian është pajtuar për të shtuar sanksionet mbi prodhuesit iranianë të dronëve dhe raketave. Lëvizja pritet që të pasojë pas sulmit...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u është drejtuar liderëve të BE-së, duke u thënë atyre se duhet të bëjnë më shumë. Zelensky u...
  Të tjera
  Kronika18 Prill 2024
  Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin Babush, i cili po drejtonte veturën me afat...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Bashkimi Evropian është pajtuar për të shtuar sanksionet mbi prodhuesit iranianë të dronëve dhe raketave. Lëvizja pritet që të pasojë pas sulmit...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u është drejtuar liderëve të BE-së, duke u thënë atyre se duhet të bëjnë më shumë. Zelensky u...
  Lifestyle18 Prill 2024
  Marrja e suplementëve të acideve yndyrore omega-3 është e dobishme për shëndetin e organizmit. Megjithatë, përfitimi i të gjitha vlerave është në...
  Kronika18 Prill 2024
  Mbi 10 mijë raste të raportuara të dhunës në familje janë bërë në Policinë e Kosovës prej vitit 2020 deri më 2023...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.