Lajme

Rritet numri i pacientëve në spitale që po trajtohen për COVID-19

Rritet numri i pacientëve në spitale që po trajtohen për COVID-19
10:09 | 22 Janar 2022

Është rritur numri i pacientëve kosovarë që po marrin trajtim në spitale për COVID-19.

Kjo rritje vjen pas rritjes enorme të numrit të rasteve.

Këtë e ka bërë të ditur SHSKUK me anë të një komunikate për media.

Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës janë të shtrirë 115 pacientë, prej tyre 94 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitivë dhe 21 të tjerë post-Covid.

Me oksigjeno-terapi janë 41 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive janë të shtrirë 4 pacientë.

Raporti sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme:

Klinika Infektive, 37 pacientë;

Klinika e Pulmologjisë, 19 pacientë post-covid;

Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive, 4 pacientë ;

Klinika e Pediatrisë, 2 pacientë;

Klinika Obstetrike Gjinekologjike, 17 pacientë ;

Spitali i Gjakovës, 13 pacientë;

Spitali i Pejës, 5 pacientë;

Spitali i Prizrenit,3 pacientë ;

Spitali i Mitrovicës, 11 pacientë;

Spitali i Ferizajt, 4 pacientë.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera