×
 • Lajme
 • Lajme

  RrGK: Mosefikasiteti i institucioneve ka ndikuar që rastet e vrasjeve të jenë kaq të shpeshta

  FrontOnline
  18 Prill 2024

  Vrasja e dy grave brenda pesë ditëve ka shqetësuar edhe Rrjetin e Grupit të Grave.

  Adelina Berisha, nga Rrjeti i Grupit të Grave tha për Front Online se rastet e vrasjes së grave janë tejet shqetësuese dhe se mosefikasiteti i institucioneve të ndryshme kanë ndikuar që edhe rastet të jenë kaq të shpeshta por edhe të përfundojnë me vdekje dhe vrasjen e tyre, pra me femicid.

  “RRGK përditë punon në luftim të dhunës në baza gjinore, sepse i kemi parë nga ana jonë në Komunitet që gratë vuajnë nga dhuna, prandaj edhe e kemi prioritet luftimin e saj. Jemi tejet të shqetësuara për vrasjet e grave. Të gjitha këto gra po na dëshmojnë gjetjet e punës që organizatat e grave i bëjnë me punën, monitorimin, hulumtimin ku shpesh e shohim që mos efikasiteti i institucioneve të ndryshme kanë ndikuar që edhe rastet të jenë kaq të shpeshta por edhe të përfundojnë me vdekje dhe vrasjen e tyre, pra me femicid”, tha Berisha.

  Sipas RrGK-së, në tri vitet e fundit ka një interesim nga Qeveria për luftimin e dhunës ndaj grave duke bërë përmirësime në Ligjin për Mbrojtje nga Dhuna në familje dhe disa iniciativa të tjera por ende duhet punuar shumë.

  “Mund të themi që në këto tri vitet e fundit ka një interesim nga Qeveria që ta luftojë dhunën, gjatë kësaj periudhe kemi pasë një përmirësim të Ligjit për Mbrojtje nga Dhuna në familje i cili tash është zgjeruar me i përfshi edhe format e tjera të dhunës nda grave, dhunës me bazë gjinorë. Poashtu është hartuar edhe protokolli për trajtimin e dhunës seksuale; dhe programi për trajtimin e ushtruesve të dhunës. Pra, janë ndërmarrë disa iniciativa mirëpo gjithmonë ka hapësirë për përmirësim, psh. të rritet numri i punëtorëve social, të rritet numri i mbrojtësve të viktimave, të rriten kapacitetet e policisë që dinë dhe të gjitha institucioneve dhe akterëve të tjerë që të dijnë të bëjnë vlerësimin e rrezikut më mirë dhe shërbimet të jenë me viktimën në qendër siç e kërkon edhe Konventa e Stambollit”, theksoi tutje ajo.

  Berisha tha se Prokuroria duhet ta bëjë hetimin më të mirë, gjyqësia duhet t’i rrisë dënimet, pra t’i jep dënimet konform legjislacionit për ushtruesit e dhunës.

  Këto janë disa masa që shteti ynë mundet t’i ndërmarrë.

  “Shtet janë edhe qytetarët e Kosovës, të cilët kanë përgjegjësi në raportim të dhunës, në rritje të vetëdijes dhe në parandalimin e dhunës aty ku e kanë të mundur ta bëjnë këtë”,
   tha ajo për Front Online.

  Alarmante/ Në katër vjetët e fundit, 20 gra të vrara në Kosovë

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Vip25 Maj 2024
  Sonte (e shtunë) mbahet finalja e spektaklit shumë të shikuar Big Brother VIP Albania 3. Aventura mbi 100 ditore përmbyllet sonte me...
  Lajme25 Maj 2024
  Kah ikën u panë, e si dolën nuk dihej. Megjithatë, 8 muaj pas, në aleancën më të fuqishme në botë, do të...
  Sport25 Maj 2024
  Kaiserslautern dhe Bayer Leverkuseni po përballen në kuadër të finales së Kupës së Gjermanisë për sezonin 2023/2024. ‘Aspirinat’ e kanë gjetur veten...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.