×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rrëfimi për Isakun, njeriun që dikur ishte milioner ndërsa sot jeton në një shesh të Austrisë

  FrontOnline
  17 Dhjetor 2020

  Isak dikur ishte i suksesshëm në industrinë e ndërtimit, duke fituar mbi 4,000 euro (nëse do të konvertoheshin sot).

  Por, sipas medieve austriake, përcjell Telegrafi, ai tanimë jeton vetëm me karrocën e tij në sheshin kryesor në Groß-Siegharts.

  Bëhet fjalë për njeriun të cilin të gjithë e njohin si Isaku nga Groß-Siegharts (një komunë në rrethin e Waidhofen an der Thaya në shtetin austriak të Austrisë së Ulët).

  Po sipas mediave austriake, përkundër gjendjes së tanishme, ai dikur ishte jashtëzakonisht i suksesshëm në industrinë e ndërtimit, duke fituar 40,000 shilinga në muaj.

  Një krahasim: 40,000 shilinga në vitin 1995 korrespondon me fuqinë e sotme të blerjes prej mbi 4,500 euro).

  “… Unë kisha gati një milion shilinga në llogarinë time”, thotë Isak, emri i vërtetë i të cilit është Gerhard.

  Në atë kohë, ai gjithashtu kishte një banesë.

  Por në përgjithësi, Isak pësoi disa humbje, u sëmur, por nuk i pëlqen të flasë për këto kohë të errëta.

  Ndryshe, thuhet se Isak është pensionuar zyrtarisht për rreth njëmbëdhjetë vjet më parë.

  Sot ai jeton gjatë ditës në “stolin e tij” në sheshin kryesor në Groß-Siegharts, ndërsa natën fle në apartamentin e tij me qira.

  Isak kaloi Krishtlindjen e kaluar në një ulëse parku, midis stendës telefonike dhe pemës së Krishtlindjes në sheshin kryesor.

  “Njerëzit më sillnin ushqim, dhurata dhe birrë. Kryebashkiaku në atë kohë më solli gjithashtu një shishe verë”, rrëfen 64-vjeçari.

  Prince Coffee House tani edhe në Lipjan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Policia ka dhënë detaje në lidhje me zjarrin në spitalin e Shkodrës. Në njoftimin e policisë thuhet se dyshohet që deri tek...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq, ka zhvilluar një bisedë me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Serbi, Edward...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Të tjera
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kurrë dora ime nuk qohet ta votojë një koalicion me kryeministër Albin Kurtin. Mund të votoj çfarëdo koalicioni me Bedri Hamzën kryeministër....
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.