×
 • Lajme
 • Lajme

  Rezultatet në PISA, mësimdhënësja: Nxënësit e shkollës së mesme i kemi të nivelit të klasës së katërt fillore

  FrontOnline
  06 Dhjetor 2023

  Kosova ka shënuar rënie në renditjen e testit PISA, që mat aftësitë e nxënësve në lexim, shkencë e matematikë.

  Rezultatet u vlerësuan të pritshme, por shqetësuese.

  Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ia la fajin pandemisë dhe ndërrimit të shpeshtë të qeverisë.

  Mësimdhënësja e matematikës, Zoja Konjufca thotë se infrastruktura mësimore mund të ketë një rol në rezultatet e dobëta të nxënësve, por sipas saj problemi qëndron te motivi i nxënësve dhe mësimdhënësve.

  “Pjesa më e mirë e arsimit është nga klasa e parë deri në të pestën. Aty mësueset kanë një konkurrencë mes vete. Nxënësit kur vijnë në shkollë të mesme, shumica kanë mbetur aty me njohuri. Pra shumicën e nxënësve të shkollës së mesme i kemi të nivelit të klasës së katërt fillore. Ne nuk mund t’ua përsërisim klasën 90% të nxënësve”, deklaroi ajo në RTV Dukagjini.

  Ajo thotë se është shumë e vështirë të punohet me nxënësit në ditët e sotme.

  Sipas saj materiali që duhet të punohet me ta duhet të jetë i nivelit shumë më të ulët.

  Mësimdhënësja shkon edhe më tutje duke thënë se ka nxënës që edhe emrin e vet nuk dinë ta shkruajnë.

  “Kam shumë nxënës, që kur mi dorëzojnë testet, emrin e vet e shkruajnë gabim, një shkronjë iu mungon”, ka deklaruar ndër të tjera mësimdhënësja Zoja Konjufca.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Lajme25 Shkurt 2024
  Lëvizja Vetëvendosje ka shkruar se janë bërë 5 muaj që prej sulmit ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator të vitit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Kryetari i Degës i PDK-së në Skënderaj, Sami Lushtaku, ka bërë të ditur se e ka vizituar deputeten e këtij subjekti, Ganimete...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ka vdekur infermierja e pensionuar Zyrafete Shehu. Kështu ka njoftuar Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës. Ajo kishte...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Kryesuesi i ekipit të Serbisë në dialog, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në raundin e ri...
  Vip25 Shkurt 2024
  Moderatorja dhe këngëtarja e njohur Luana Vjollca është mjaftë aktive në mediat sociale. Ajo ka befasuar ndjekësit teksa publikon një video ku...
  Vip25 Shkurt 2024
  Silvi Forte është banori më i ri i shtëpisë së Big Brother Vip, i cili u fut mbrëmjen e djeshme, së bashku...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Sport25 Shkurt 2024
  Më 25 mars, kombëtarja e Shqipërisë do ta luajë një ndeshje miqësore kundër Suedisë. Ndeshja do të zhvillohet në ora 19:00 në...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.