×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Republika Çeke me kryeministër të ri

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Më 26 nëntor, presidenti çek Milos Zeman do të emërojë liderin e opozitës së qendrës së djathtë Petar Fial si kryeministër të ri, konfirmoi Fial pas një takimi me presidentin.

  Koalicioni i qendrës së djathtë ‘Together’, i udhëhequr nga Fijala, me koalicionin e Partisë Pirate progresive dhe Listës së Pavarur të Kryetarëve të Bashkive STAN, fitoi shumicën në zgjedhjet parlamentare të 8 dhe 9 tetorit, duke mundur partinë ANO të kryeministrit në largimAndrej Babis.

  Qeveria e re do të marrë detyrën pasi numri i personave të infektuar me Covid-19 është rritur në Republikën Çeke dhe më shumë se 22,000 raste të reja u regjistruan të martën, një rekord i ri ditor.

  Babis tha se qeveria do të parandalojë personat e pavaksinuar nga aksesi i ngjarjeve dhe shërbimeve publike nga java e ardhshme.

  Fiala 57 vjeç, profesor i shkencave politike dhe udhëheqës i Partisë Civile Demokratike që nga viti 2014, tha se ekipi i tij së shpejti do të paraqesë propozime për të luftuar pandeminë.

  Një zëdhënës i Zeman, i cili është shtruar në spital që nga 10 tetori, tha se ai priste që presidenti të lirohej nga spitali së shpejti dhe konfirmoi se Fiala do të merrte pushtetin më 26 nëntor.

  Fiala u tha gazetarëve se ai pret që qeveria të konfirmohet brenda tre javësh. Kryeministri i ardhshëm çek tha se do të ulë deficitin buxhetor për vitin 2022, i cili sipas parashikimeve aktuale duhet të arrijë në 377 miliardë korona, pak më pak se 17 miliardë dollarë, që është 4.4 për qind e PBB-së.

  Fiala njoftoi se kolegu i tij partiak Zbinjek Stanjura do të merrte Ministrinë e Financave, ndërsa Partia Pirate propozoi Jan Lipavskin për ministër të Jashtëm./FrontOnline/

   

  Artmotion dhe DigitAlb arrijnë marrëveshje të re bashkëpunimi pesëvjeçar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.